„Hola Barcelona czyli Zielonka w Hiszpanii”

2013-05-22 14:27
„Hola Barcelona czyli Zielonka w Hiszpanii”

W dniach 19-24 kwietnia uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 uczestniczyli w ostatnim spotkaniu w ramach projektu Comenius Breaking Stereotypes. Tym razem delegacje z pięciu krajów gościła katalońska szkoła w L’Hospitalet de Llobregat (największym przedmieściu na terenie całej Unii Europejskiej).

Uczniowie mieszkający u hiszpańskich kolegów mieli możliwość doskonalenia języka projektu, jakim jest angielski, ale także poznawanie języka hiszpańskiego i katalońskiego, którym posługują się gospodarze. W międzynarodowych zespołach uczniowie pracowali nad wykonaniem gazetki, stanowiącej podsumowanie aktywności tego projektu, wspólnie uczestniczyli w obchodach Dnia Świętego Jerzego, patrona Barcelony oraz przełamywali stereotypy podczas tanecznej imprezy, gdzie pojawiły się największe przeboje z Hiszpanii, Polski, Portugalii, Estonii, Węgier i Włoch. Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie ilustrujące realizację projektu. Pierwsze miejsce zajął team z Hiszpanii, a na drugim znalazło się zdjęcie wykonane przez mgr Dariusza Chrzana nauczyciela z Zielonki.

Niewątpliwie jedną z większych atrakcji, która wzbudziła wiele emocji był pokaz i szkolenie dotyczące budowania „ludzkich wież”. Każda katalońska miejscowość posiada szkołę Castellers, która przygotowuje swoich członków do zawodów i konkursów odbywających się przy okazji świąt i festynów. Uczniowie wykonali także pracę plastyczną, ilustrującą wrażenia i doświadczenia uczestników Comeniusa, która przybrała kształt potężnych drzew i znalazła się na głównej ścianie hallu goszczącej nas szkoły. Comenius był nie tylko pracą nad projektem, ale także doskonałą okazją do poznawania dziedzictwa kulturowego Hiszpanii, regionu Katalonia i jego stolicy Barcelony. Uczniowie i nauczyciele Zielonki smakowali hiszpańskie i katalońskie potrawy, zgłębiali zwyczaje i tradycje oraz zwiedzali największe atrakcje turystyczne Barcelony, wśród których znalazły się m.in. Sagrada Familia, park Güell, La Pedrera, wzgórze Montjuïc, dzielnica gotycka i najsłynniejszy deptak La Rambla.

Dla miłośników i kibiców piłki nożnej niebywałą gratką była wizyta na Stadionie Camp Nou, gdzie rozgrywano mecz między FC Barceloną a klubem Levante. Mimo, że w meczu nie grała największa duma Katalończyków Messi, Barsa pokonała przeciwnika 1:0. Katalońscy uczniowie szkoły w L’Hospitalet żegnali międzynarodowe towarzystwo inscenizacją legendy o Św. Jerzym, pogromcy smoka ratującym księżniczkę, wzbogaconą pokazem ogni oraz muzycznym koncertem przygotowanym przez szkolny zespół wokalny. Po finałowej konferencji nauczycieli wszystkie delegacje zostały zaproszone na spotkanie w Urzędzie Miasta z burmistrzem, a wieczorem na uroczystą pożegnalną kolację.

oprac. Agnieszka Dudek-Janicka