Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w ZSP w Czchowie.

2013-05-27 11:43
Spartakiada Osób Niepełnosprawnych  w ZSP w Czchowie.

16. maja 2013 r. Stowarzyszenie Dobroczynne „Iskierka Nadziei”, działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie, było organizatorem Spartakiady Osób Niepełnosprawnych. Impreza możliwa była do realizacji dzięki pozyskanym środkom w ramach działania konkursowego” Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”, w formie wspierania realizacji zadania publicznego przez Zarząd Powiatu Brzeskiego.

Spartakiada zgromadziła na starcie sześćdziesięciu uczestników. Byli to uczniowie i podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Złotej, Domu Pomocy Społecznej w Brzesku, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej „Ostoja” w Brzesku. Spartakiada, to nie tylko zmagania sportowe, ale przede wszystkim dzień integracji osób niepełnosprawnych z powiatu brzeskiego. Impreza miała na celu popularyzowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych,  wskazywanie sposobu aktywnego spędzania czasu wolnego. Dała również  radość z wesołej sportowej zabawy. Indywidualne zmagania sportowe czyli: bieg sprinterski na dystansie 20 metrów, budowanie wieży z pudeł różnej wielkości, rzut woreczkiem na odległość, toczenie piłki rehabilitacyjnej po ósemce, zbijanie kręgli, rzut różnymi przedmiotami do otwartej skrzyni, bieg slalomem z piłeczką w obręczy punktowane były w  trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach i kategoriach otrzymali złote medale z napisem „Mistrz”, zaś wszyscy pozostali zawodnicy, otrzymali srebrne krążki z napisem „Super Sportowiec”. Ponadto – każdy podopieczny otrzymał słodki upominek. O właściwy przebieg wydarzenia zadbali organizatorzy, a jednocześnie pomysłodawcy spotkania – nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Magdalena Kraczkiewicz, mgr Sylwia Janicka, mgr Krzysztof Skwarło, nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał  ratownik medyczny.

Spartakiadę uświetniły pokazy szkolnych grup ćwiczących i cheerleaderek oraz występy szkolnego zespołu muzycznego „Stodoła”, pod batutą ks. Roberta Dudy.  W trakcie zmagań sportowych zadbano również o poczęstunek dla sportowców, opiekunów, dyrektorów placówek, wolontariuszy i zaproszonych gości. Żywiołowe reakcje, radość na twarzach  uczestników, opinie gości, świadczyły o tym, że spotkanie było wielkim sukcesem, a pomysł i praca organizatorów została nagrodzona zadowoleniem uczestników. Całość zakończyła się tańcem przyjaźni – integrującym zawodników, opiekunów, zaproszonych gości i wolontariuszy.