Projekt z Zielonki najlepszy

2012-07-25 16:38
Projekt z Zielonki najlepszy

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku zdobyli  1 miejsce w konkursie warsztatów  artystyczno – edukacyjnych zorganizowanym przez Bank Zachodni WBK S.A., Starostwo Powiatowe w Brzesku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Zamek w Dębnie , Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie oraz  Dębińskie Centrum Kultury. Warsztaty były częścią większego projektu o nazwie „Tobie chcę pokazać świat - dziecięcych marzeń i praw" skierowanego na Dzień Dziecka  do dzieci z przedszkoli , szkół integracyjnych i domów dziecka. Zadaniem młodzieży – wolontariuszy ze szkół średnich powiatu brzeskiego było przygotowanie i poprowadzenie warsztatów dla dzieci w oparciu o tezy Janusza Korczaka „Prośba Twojego Dziecka” oraz jego twórczość literacką np. "Król Maciuś I".

Przygotowania były wieloetapowe . Rozpoczęły się szkoleniem na zamku w Dębnie, następnie grupa opracowała szczegółowy plan działania, skonstruowała budżet w ramach sumy gwarantowanej przez organizatora, zakupiła i wykonała potrzebne rekwizyty oraz pozyskała dodatkowych sponsorów do projektu. Dnia 1 czerwca, mimo niesprzyjającej pogody, na zamku w Dębnie pojawiło się mnóstwo dzieci. Stoisko „Krainy marzeń” było oblegane przez maluchy, które mogły między innymi wziąć udział w eksperymentach chemicznych, wrzucić swoje marzenie do pudła marzeń i wypuścić je w balonie w powietrze, nauczyć się hymnu króla Maciusia i odśpiewać go na scenie, lub wyruszyć w podróż na mapie marzeń.

Praca  przy projekcie dała uczniom wiedzę jak zarządzać własnym czasem, pobudziła ich wyobraźnię i rozwinęła talenty, oraz  nauczyła pracy w grupie i pracy z dziećmi. Największą jednak nagrodą był widok  uśmiechniętych i radosnych twarzy dzieci.
W projekcie wzięli udział: Oskar Sajdok, Joanna Wiśniowska, Justyna Gibowicz, Michał Gibała, Krystian Radecki (klasa 2Ge), Maciej Trojak (klasa 1Me), Justyna Gurgul, Katarzyna Markiewicz, Joanna Cicha (klasa 1G) oraz charytatywnie Mariusz Sajdok. Sponsorzy pozyskani przez młodzież to firmy F.H.U. Romex oraz Bosch Service Trojak.