III Powiatowa Konferencja

2014-10-28 08:57
III Powiatowa Konferencja

21 października 2014 r. w budynku Schroniska Młodzieżowego w Brzesku odbyła się III Powiatowa Konferencja pt.: „Edukacja włączająca stałym wyzwaniem dla szkół”,  zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną i Starostwo Powiatowe w Brzesku. Udział w konferencji wzięli m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, dyrektor Wydziału Edukacji Janina Motak, przewodniczący Komisji Oświaty Tomasz Gurgul, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Tarnowie Stanisław Srebro oraz licznie zgromadzeni Dyrektorzy i Nauczyciele placówek oświatowych Powiatu Brzeskiego (85 osób). Konferencję rozpoczęła Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku Krystyna Czernecka – Sosin, następnie głos zabrał Starosta Andrzej Potępa. Po oficjalnym otwarciu, konferencja rozpoczęła się wystąpieniem psychologów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku: Lucyny Mikulińskiej i Anny Pawlik, które wspólnie wprowadziły słuchaczy w temat przewodni spotkania. Następnie głos zabrał Pan Stanisław Srebro – starszy wizytator KO w Tarnowie, który przedstawił nam wnioski z nadzoru w zakresie organizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolach i szkołach. W dalszej części swoje prezentacje przedstawili: Kazimierz Wojnicki, Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach oraz nauczyciele tej szkoły: Beata Migas, Marta Woda oraz Tomasz Śmieszek, którzy opowiedzieli o pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w swojej szkole. Wzruszające wystąpienie miała także matka chłopca Pani Alicja Święch, która opowiedziała z jakimi trudnościami zmagała się podczas wychowywania i edukacji szkolnej swojego dziecka. Następnie swoim doświadczeniem w pracy z uczniami niepełnosprawnymi podzieliła się z nami Pani Ewa Dziurgot, pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. W ostatnim wystąpieniu mogliśmy usłyszeć prelekcję nauczycielki Pani Marii Dudek, która opowiadała o pracy z uczniami niepełnosprawnymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Złotej. Po krótkiej przerwie kawowej organizatorzy konferencji zaprosili przybyłych gości na warsztaty, które odbywały się w małych grupach tematycznych. Oto omawiane tematy:

1. Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. Prowadzenie: Magdalena Kuśnierz, Marta Palej – PPP w Brzesku, Maria Dudek – SOSW w Złotej.
  2. Upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i znacznym. Prowadzenie: Anna Koczur, Dominika Sosin-Szefer – PPP w Brzesku, Agnieszka Radziak – SOSW w Złotej.
  3. Uczeń słabo widzący i słabo słyszący. Prowadzenie: Aneta Garlacz, Agata Janicka – PPP w Brzesku.
  4. Uczeń z zaburzeniami mowy w tym z afazją. Prowadzenie: Wiesława Jankowska, Danuta Kucia – PPP w Brzesku, Lidia Goryca – SOSW w Złotej.
  5. Uczeń z autyzmem i zespołem Aspergera. Prowadzenie: Barbara Kusiak, Paulina Wandas – PPP w Brzesku.

Wszystkim przybyłym gościom organizatorzy konferencji dziękują za tak liczne przybycie.

(Oprac. i zdjęcia: Dominika Sosin-Szefer)