PROJEKT „NASZA MAŁA OJCZYZNA WCZORAJ” W SOSW W ZŁOTEJ

2014-12-16 12:01
PROJEKT „NASZA MAŁA OJCZYZNA WCZORAJ”  W SOSW W ZŁOTEJ

W okresie od początku września do końca listopada cztery klasy Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Złotej realizowały projekt edukacyjny „Nasza Mała Ojczyzna wczoraj”.
Prace nad projektem rozpoczęły się 8 września 2014 r. Najpierw nauczyciele na zajęciach z funkcjonowania w środowisku przeprowadzili z dziećmi ciekawe pogadanki na temat naszego regionu. Uczniowie utrwalili podstawowe wiadomości dotyczące Polski  a szczególnie Małopolski. Dowiedzieli się wielu nowych rzeczy na temat walorów przyrodniczych naszej okolicy, zabytków, folkloru itd.
8 października br. uczniowie wybrali się na wycieczkę. W ramach wycieczki odwiedzili: Czchów, Tropsztyn, Tropie, Dębno oraz Porąbkę Uszewską. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie bezpłatnie zwiedzili Basztę. Podziwiali również pięknie odrestaurowany rynek miasteczka Czchowa. Utkwił im w pamięci obraz pięknego zamku w Tropsztynie. Zachwycali się przepięknymi widokami na okolicę z położonego na wzgórzu kościółka w Tropiu. Bardzo podobał się wszystkim zamek w Dębnie, który był kolejnym punktem programu wycieczki. Na koniec pojechali do Porąbki Uszewskiej. Odwiedzili słynną Grotę Matki Boskiej z Lourdes.
Wycieczka po okolicy była bardzo ważnym etapem projektu. Dzięki niej uczniowie mogli przystąpić do realizacji dwóch kolejnych działań. Pierwszym z nich było stworzenie prezentacji multimedialnej będącej fotograficzną relacją - dokumentem z wycieczki. Drugim zaś działaniem było wykonanie plakatów tematycznych dotyczących zwiedzanych podczas wycieczki miejscowości. W wyniku pracy grup powstały trzy plakaty. Pierwszy to plakat przedstawiający – Czchów, Tropsztyn i Tropie. Drugi plakat to obraz Dębna. Wreszcie trzeci to plakat przedstawiający Porąbkę Uszewską.
W czasie, gdy trzy grupy projektowe przygotowywały plakaty, grupa czwarta zapoznała się z legendami dotyczącymi naszego regionu. Uczniowie wykonali prace plastyczne będące ilustracjami do legend. Z prac tych powstała gazetka ścienna, która wisi na naszym szkolnym korytarzu.
Dodatkowo jedna z grup projektowych opracowała ciekawy album. Zawiera on zdjęcia oraz informacje dotyczące muzeum – zamku w Dębnie. Uczniowie przygotowali również zestaw map przedstawiających kolejno: Polskę, Małopolskę, Starostwo brzeskie oraz gminę Czchów.
Końcowym etapem projektu edukacyjnego „Nasza mała ojczyzna wczoraj” był zaś konkurs „Zgaduj zgadula”, który sprawdzał zdobytą wiedzę o naszym pięknym regionie. Konkurs ten odbył się 25 listopada w czterech zespołach klasowych biorących udział w projekcie. Oficjalna prezentacja efektów działań podjętych w ramach realizacji projektu odbyła się 2 grudnia 2014 r.  podczas uroczystej akademii.
Zrealizowany projekt nie tylko pogłębił wiedzę uczniów o naszym regionie i wzmocnił ich przywiązanie do małej Ojczyzny, ale również dostarczył dużo radości. Zamierzamy więc najbliższym czasie podjąć się realizacji kolejnego projektu, tym razem pod hasłem „Nasza mała Ojczyzna dzisiaj”.

oprac. M. Dudek