Dzień Teatru dniem otwartym ZSTiO w Łysej Górze

2015-03-30 12:26
Dzień Teatru dniem otwartym ZSTiO w Łysej Górze

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, który w Polsce dodatkowo zbiegł się z 250-leciem Teatru Narodowego w Warszawie. Dzień ten wpisał się na stałe w tradycje naszej szkoły. Ogólnopolski projekt organizowany z okazji tego dnia nosi nazwę „Dotknij Teatru”. W całej Polsce we wszystkich teatrach podejmuje się różnorodne działania upowszechniające tę dziedzinę sztuki. Uczniowie ZSTiO także postanowili włączyć się w promowanie magicznego świata teatru.
Podobnie jak w zeszłym roku, uczniowie ze szkół gimnazjalnych naszego powiatu mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o teatrze Z Teatrem na Ty,składającym się z dwóch etapów. W pierwszym z nich, trzyosobowe drużyny pisały test wiedzy o teatrze i dramacie, a w drugim  przedstawiały na scenie fragment wybranego przez siebie utworu.
W skład jury oceniającego występy  uczniów weszli zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym w Brzesku pani Janina Motak, kustosz Zamku w Dębnie pani Krystyna Gurgul, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury pan  Włodzimierz Gurgul, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łysej Górze pan Artur Potępa oraz aktor teatralny i absolwent naszej szkoły pan Mateusz Wojtasiński.
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół i Przedszkola w Złotej. Jury, po burzliwych obradach, zdecydowało się nie przyznawać trzeciego miejsca i przyznało ex aequo dwa drugie miejsca dla uczniów z Publicznego Gimnazjum w Sufczynie oraz dla uczniów z Publicznego Gimnazjum nr II im. J. Korczaka w Brzesku.
Naszą szkołę odwiedziły również dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łysej Górze, które przygotowały swoją interpretację wierszy Juliana Tuwima „Rzepka” oraz „Pan Hilary”. Ich występ spotkał się z dużym uznaniem. Dzieci były bardzo naturalne i w ogóle nie zestresowane występem przed dużą publicznością, która zresztą czynnie włączyła się w recytację obu wierszy.
Mogliśmy także obejrzeć wystawę związana z 250-leciem Teatru Narodowego w Warszawie oraz wywiad, przeprowadzony przez ucznia naszej szkoły Filipa Wojtasińskiego, z dyrektorem tego teatru Janem Englertem.
W takcie przerwy goście mogli udać się na poczęstunek przygotowany przez uczniów  naszej szkoły oraz przez Panie ze Stowarzyszenia Kwartet na Przedgórzu.
W ramach Dni Otwartych 3-klasiści zwiedzili szkołę. Zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2015/2016oraz z historią i tradycją szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak pokazy barmańskie przygotowane przez uczniów Technikum Hotelarskiego.
Na zakończenie grupa uczniów z klasy 3 gimnazjum przygotowała inscenizację fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w Dniu Teatru iz niecierpliwością oczekujemy następnego roku, który z pewnością przyniesie coś niezapomnianego, co pozwoli być bliżej marzeń…