Konferencja w Warszawie

2015-04-29 12:54
Konferencja w Warszawie

Rozwiązania w zakresie wspomagania pracy szkół wypracowane przez samorządy lokalne, były tematem konferencji, która miała miejsce w Warszawie w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. Na zaproszenie Ośrodka Rozwoju Edukacji do Warszawy udała się również delegacja z Powiatu Brzeskiego w składzie Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Janina Motak – Dyrektor Wydziału Edukacji, Zbigniew Ruszaj – Koordynator Sieci Współpracy i Samokształcenia oraz Krystian Sroka – Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji.
Podczas panelu, w którym uczestniczyli przedstawiciele powiatów z całej Polski, delegacja Powiatu Brzeskiego została poproszona o zaprezentowanie rozwiązań organizacyjnych wypracowanych podczas realizacji projektu. Co ważne Powiat Brzeski, który rozpoczął realizację pilotażowego projektu jako jeden z pierwszych w Polsce stał się dla wielu innych powiatów wzorem do naśladowania w wielu kwestiach organizacyjnych i formalnych.
Wystąpienie było też okazją do zaprezentowania Powiatu Brzeskiego i zaproszenia uczestników do odwiedzenia pięknej ziemi brzeskiej.
W drugiej części konferencji Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Janina Motak, odpowiadali na wiele pytań z zakresu współpracy z Wójtami i Burmistrzami zaangażowanymi w realizację projektu oraz stworzenia Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, które od pierwszego września br. rozpocznie działalność.
Powstanie Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, w skład którego wchodzi Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Brzesku, jest kolejnym nowatorskim pomysłem. Idea tej placówki wypływa z potrzeby nieustannego podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli. Połączenie tych dwóch placówek wydaje się być najlepszym z możliwych rozwiązań, zarówno pod względem organizacyjnym jak i finansowym.
Obecność na warszawskiej konferencji Starosty Brzeskiego bardzo podniosło prestiż delegacji z Powiatu Brzeskiego, co zresztą podkreślali organizatorzy podając wielokrotnie ten małopolski powiat jako wzór dla nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych i zapraszając jednocześnie naszych przedstawicieli do dalszej współpracy.
Projekt „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim”, który w latach 2012-2014 był realizowany na terenie siedmiu gmin: Borzęcin, Brzesko, Czchów, Dębno, Gnojnik, Iwkowa Szczurowa. „Kończąc realizację projektu finansowanego ze środków unijnych, chcieliśmy kontynuować wsparcie szkół i przedszkoli. Efektem projektu i jego wartością dodaną jest utworzenie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który wkrótce rozpocznie funkcjonowanie i który kontynuował będzie między innymi nowy system doskonalenia nauczycieli” – mówił podczas konferencji Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa.
Sama konferencja pokazała, że rozwiązania stosowane przez Powiat Brzeski w zakresie nowoczesnej edukacji, są postrzegane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji jako nowatorskie, a system szkolenia nauczycieli oraz szeroko zakrojona współpraca stworzyła dobry grunt na rzecz spójnej nowoczesnej polityki edukacyjnej Powiatu Brzeskiego.