WIZYTA STUDYJNA NAUCZYCIELI Z CZCHOWA W HISZPANII

2015-06-15 09:04
WIZYTA STUDYJNA NAUCZYCIELI Z CZCHOWA W  HISZPANII

Od 1. do 8. czerwca 2015 roku dziesięcioosobowa grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych i języków obcych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie przebywała w  hiszpańskiej Walencji. W ramach projektu „ Systemy kształcenia zawodowego w Hiszpanii – doskonalenie zawodowe nauczycieli”, realizowanego w programie Erasmus + i finansowanego ze środków programu POWER, nauczyciele odwiedzili szkoły zawodowe oraz instytucje kształcące w zawodach związanych głównie z popularną na tym obszarze turystyką. Szczególnym celem zainteresowań były szkoły gastronomiczne, gdzie kadra mogła dokonać porównania metod nauczania oraz bazy dydaktycznej z tą,którą dysponuje szkoła w Czchowie.
Miejscem pierwszej wizyty było Conselleria Centro de Cualificaciones – regionalne centrum oferujące kursy i szkolenia w zawodach związanych z turystyką w tej części obszaru śródziemnomorskiego, w tym również interaktywne kursy internetowe w dziedzinie gastronomii. Następnie uczestnicy projektu zwiedzili duże publiczne centrum edukacji zawodowej Complejo Educativo Cheste, gdzie odbyli szkolenie dotyczące systemu szkolnictwa zawodowego w Hiszpanii. Kolejnym punktem była prywatna szkoła gotowania Escuela Eneldo oferująca płatne kursy dla wszystkich zainteresowanych, a następnie półprywatna szkoła średnia dla dziewcząt Centro de Formación Altaviana kształcącą w kierunkach technik – kucharz, piekarz, cukiernik, specjalista w dziedzinie hotelarstwa i cateringu oraz oferująca kursy zawodowe w podobnych dziedzinach. Spotkania i obserwacje w powyższych miejscach były wyjątkowo interesującym i inspirującym doświadczeniem dla nauczycieli.
Partner hiszpański, firma Esmovia, zorganizował spotkania z przedstawicielami lokalnych szkół i instytucji, a także zapoznawał naszą grupę z elementami kultury hiszpańskiej i walenckiej: najpopularniejszymi tradycjami i potrawami tego regionu oraz muzyką i tańcem flamenco pochodzącym z Andaluzji, ale popularnym również w Walencji.  W wolnych chwilach nauczyciele zwiedzili starą część miasta, piękne kościoły, urocze place, zabytkowe budowle, targ Mercado Central oferujący świeże owoce, warzywa, mięso i owoce morza, Muzeum Sztuk Pięknych, Ogrody Królewskie i wreszcie największe w Europie Oceanarium stanowiące część nowoczesnego Miasta Sztuki i Nauki, zlokalizowanego w starym korycie rzeki Turia, które obecnie jest terenem parkowo-rekreacyjnym.
Tydzień spędzony w pięknej, słonecznej Walencji obfitował w ciekawe wydarzenia, spotkania oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Z pewnością był cennym i dobrze spożytkowanym czasem dla wszystkich uczestników, którzy doświadczenia te wykorzystają w swojej pracy dydaktycznej.