Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Uczniowie ZS w Czchowie nad Morzem Bałtyckim

2012-08-22 11:44
Uczniowie ZS w Czchowie nad Morzem Bałtyckim

     Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Czchowie wróciła z wyjazdu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu Wiedza szansą na sukces współfinansowanego przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.5. Beneficjenci projektu spędzili kilka dni w Gdyni, gdzie konfrontowali wiedzę podręcznikową zdobytą podczas zajęć z biologii, prowadzonych w ramach projektu, z  praktyką.  Poszerzali wiedzę na temat fauny, flory i ekologii Morza Bałtyckiego.     
      W czasie wyjazdu  odwiedzili niezwykłe miejsce, otoczone morzem, w którym podziwiali ponad tysiąc okazów morskich i wodno – lądowych pochodzących z różnych rejonów świata. Ciekawe ekspozycje prezentowane w Akwarium Gdyńskim, o którym mowa, pozwalały obserwować, a nawet dotknąć i uczyć się  o życiu w morzach i oceanach. Można tam było zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów. Uczniowie zapoznali się czterema głównymi biotopami występującymi na świecie. Była to: rafa koralowa, toń oceaniczna, gęste tropiki Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Na przestrzeni 3 pięter  w 68 akwariach ekspozycyjnych obserwowali ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków.
        Oprócz tego uczestnicy wyjazdu, w części muzealnej Akwarium mogli obejrzeć spreparowane okazy flory i fauny morskiej. Dodatkowo liczne plansze i płaskorzeźby w sposób poglądowy prezentowały różnorodne wiadomości związane z życiem morza ( co m.in. było tematyką zajęć z biologii prowadzonych w ramach projektu). Niebywałą atrakcją dla uczestników projektu był  60 – minutowy rejs tramwajem wodnym z Gdyni na Hel. Wiał dość silny wiatr więc trochę  „bujało”, ale było warto. W Fokarium na Helu uczniowie byli świadkami karmienia fok, mieli możliwość zobaczyć typowe  zachowania tych zwierząt, poznać skład ich pokarmu, wiek, trasy wędrówek oraz najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci. W czasie wolnym uczestnicy projektu zażywali kąpieli słonecznych oraz morskich, a także zwiedzili Westerplatte, Starówkę Gdańska oraz Sopot, z jego główną atrakcją, jaką jest molo.

       Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, podkreślali jego wartość poznawczą i zapewniali, że na miarę swoich możliwości będą  rozwijać swoje zainteresowania dotyczące fauny i flory Bałtyku. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Dobroczynne Iskierka Nadziei w Czchowie, które w partnerstwie z Zespołem Szkół w Czchowie realizuje projekt Wiedza szansą na sukces.