WIECZÓR WSPOMNIEŃ Franciszka Mleczki

2015-10-15 13:09
WIECZÓR WSPOMNIEŃ Franciszka Mleczki

O człowieku wybitnym świadczą jego czyny, a nie pochodzenie, czego niezbitym dowodem było życie Posła Franciszka Mleczki. Rodowitego Łysogórzanina, którego 110 rocznicę urodzin obchodziliśmy 11 października 2015r. w budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, którgo był dyrektorem przez 21 lat.
Wydarzenie to było wspólną inicjatywą Łysogórskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, Dębińskiego Centrum Kultury i  Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. Wspomienia czynów dr Mleczki uświetniły występy małych przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – kultywujących tradycję Małych Krakowiaczków, gimnazjalistów ZSTiO, młodzieży łysogórskiej oraz lokalnego zespołu folklorystycznego „Kamionka”. Uroczystość poprowadziła pani Dyrektor ZSTiO – Maria Piela oraz Przewodniczący Rady Gmniny – Piotr Matura. Gośćmi honorowymi byli Starosta Powiatu Brzeskiego pan Andrzej Potępa  oraz członkowie rodziny posła: córka pani Ewa Kawa z mężem, wnuk Mieszko Musiał
z rodziną oraz bratanek Wiktor Mleczko z żoną.

Dla wszystkich zebranych, postać Franciszka Mleczki jest symbolem pomyślności  Łysej Góry, to dzięki niemu powstała infrastruktura, szkolnictwo, elektryfikacja i zakład „Kamionka”. Czas życia dr Mleczki to czas dobrobytu dla mieszkańców Łysej Góry, a zarazem dobry przykład rozwoju wsi.
Po części oficjalnej, wszystkich zebranych zaproszono na wystawę fotografii i pamiątek po dr Mleczce. Można też było obejrzeć archiwalne filmy, wysłuchać ciekawostek z życia bohatera wieczoru i skosztować słodkości przygotowanych przez Radę Rodziców,  fachowo podanych przez hotelarzy z ZSTiO.
Na tę okoliczność przygotowany został konkurs plastyczny dla dzieci z ZSP w kategoriach I-III i IV-VI, którgo zwycięzcy odebrali zasłużone nagrody.