Pierwsi w Europie

2015-10-29 12:49
Pierwsi w Europie

22 października 2015 r.  w Schronisku Młodzieżowym w Brzesku odbyła się uroczystość wręczenia nagród 62. edycji Międzynarodowego Konkursu „Europa w Szkole”, organizowanego przez Stowarzyszenie Europa - Union w Niemczech pod patronatem Rady Europy, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Prezydenta Republiki Niemiec, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Brzesku i w Tarnowie.
 Konkurs ten kierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół z krajów europejskich.  Jego celem jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat wspólnej Europy.
Uczniowie tegorocznej edycji  zmierzyli się w różnych kategoriach wiekowych z tematami związanymi z ogólnym mottem konkursu „Europa pomaga – czy Europa pomoże?”
Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku mgr Jerzy Soska, witając zaproszonych gości: Manfreda Däuwela, przewodniczącego organizacji Europa-Union Rheinland-Pfalz wraz z małżonką Rosemarie Däuwel–Türk, starostę powiatu brzeskiego mgr. Andrzeja Potępę, dyrektor Wydziału Edukacji mgr Janinę Motak, dyrektor ZSP w Zakliczynie mgr inż.  Annę Olszańską oraz nauczycieli  i młodzież.
Następnie uczennica klasy 1 TME Dominika Leszczyńska zagrała hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”, a potem laureatki konkursu, które w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca wzięły udział     w tygodniowym spotkaniu młodzieży z różnych krajów w Ötzenhausen w Niemczech, przedstawiły prezentację multimedialną, dzieląc się wrażeniami z pobytu.
Nagrody z rąk Manfreda Däuwela  i Andrzeja Potępy otrzymali: Joanna Hebda (kl. 4TB), Bartłomiej Bułatowicz (kl. 2zm) i Krzysztof Piotr (kl. 3TI) za prace na temat „70 lat pokoju – nigdy więcej wojny?”, Mieszko Mastalerz (kl. 2TME) za pracę: „Woda jest życiem” i Karolina Toboła z kl. 2TGe za opracowanie: „Twierdza Europa”. Oprócz młodzieży  z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku nagrodzeni zostali także uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy, Szkoły Podstawowej    w Bogumiłowicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie.
Podczas spotkania Manfred Däuwel zachęcił zebranych do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu pod hasłem „Żyjmy wspólnie w pokoju”.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

oprac. Marta Aleksiewicz