Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

2015-12-01 08:49
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 zorganizowano szereg działań przybliżających młodzieży zagadnienia związane z ekonomią i funkcjonowaniem rynku.

· 10 listopada młodzież czwartej klasy Technik Logistyk odwiedziła Starostwo Powiatowe w Brzesku, gdzie mała możliwość poznania zagadnień z zakresu przepływu informacji. Pan Ryszard Ożóg wicestarosta wraz z przedstawicielami urzędu przedstawili uczniom strukturę urzędu, zasady obiegu  i archiwizowania dokumentów - instrukcję kancelaryjną oraz systemy komputerowe wykorzystywane do przesyłania dokumentacji wewnątrz i na zewnątrz instytucji. Uczniowie poznali funkcjonowanie elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP – ogólnopolskiej platformy teleinformatycznej  służącej do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Celem prelekcji było przedstawienie praktycznego wykorzystania poznanej wiedzy w ramach kwalifikacji A-32.
· Zorganizowano spotkanie uczniów ZSP Nr 1 z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta panem Arkadiuszem Ropkiem. W spotkaniu uczestniczyły klasy 1A, 1AT, 2AT i 4RT. Tematem prelekcji były nowe regulacje prawne w obrocie konsumenckim z zakresu świadczeń nie zamówionych, wydania rzeczy, prawa odstąpienia od umowy oraz prawa do reklamacji w ramach rękojmi. Prezentowane zagadnienia były poparte przykładami. Celem prelekcji było zainteresowanie oraz uświadomienie młodzieży, jakie mają prawa, występując w roli konsumenta.
· Uczniowie klas 1 i 2 Technik Organizacji Reklamy uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych w Brzeskiej Oficynie Wydawniczej Drukarni Dziedzic  oraz w Studio Masters.
· 16 listopada 2015 roku w ZSP Nr 1 odbyło się spotkanie przygotowane dla uczniów IV klas Technikum pod hasłem „Przedsiębiorca – zawód czy pasja?” Spotkanie zostało zorganizowane przez doradców zawodowych z Centrum Aktywizacji Zawodowej we współpracy ze szkolnym doradcą zawodowym p. Anną Nosal. Zaproszeni młodzi Przedsiębiorcy opowiedzieli o początkach swojej kariery, o zaletach i wadach prowadzenia własnej firmy. Podczas prezentacji udzielili uczniom wskazówek dotyczących tego, co należy wziąć pod uwagę, jeśli zdecydują się na podjęcie działalności gospodarczej oraz z jakiej pomocy mogą skorzystać przy wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku.
Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu:
1. Pani Małgorzata Sacha – właścicielka Biura Rachunkowego w Brzesku
2. Pani Maria Szpil – właścicielka Mobilnego Gabinetu Kosmetycznego
3. Pani Paulina Wójcik – właścicielka Firmy „High Life” – projektowanie specjalistycze
4. Pan Mateusz Bialik – właściciel Biura Detektywistycznego „Detektyw”
5. Pan Tomasz Dolasiński – właściciel Firmy „Dol Fun” – działalność sportowa
6. Pan Piotr Repetowski – właściciel firmy „Event Folk” – działalność rozrywkowa i rekreacyjna
Podczas warsztatów młodzież miała okazję posłuchać oraz zobaczyć, jak w praktyce wygląda prowadzenie biznesu, na czym polega praca osób reprezentujących różne branże oraz co można zakupić ze środków Funduszy Pracy w związku z podjęciem działalności.
· 17 listopada w ZSP Nr 1 odbył się konkurs, który miał na celu sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów z zakresu przedsiębiorczości. Konkurs składał się z 20 pytań testowych jednokrotnego wyboru, na które odpowiadali uczniowie klas 2AT, 2RT, 2IT. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 2AT Józef Chmielarz, Weronika Czachor i Weronika Chyćko.
· 18 listopada młodzież klas 4IT, 3A i 3D wzięła udział w spotkaniu z pracownikiem Urzędu Skarbowego panem Grzegorzem Jeziorkiem, który przybliżył uczniom zagadnienia związane z e-podatkami oraz przedstawił zalety składania deklaracji podatkowej drogą elektroniczną.