Wizyta zawodoznawcza uczniów ZS w Czchowie

2012-11-20 08:46
Wizyta zawodoznawcza uczniów ZS w Czchowie

8 listopada 2012 roku  grupa uczniów z Technikum w Zespole Szkół w Czchowie, wyjechała do Warszawy, by odbyć dwudniowy staż – spotkania zawodoznawcze w czterech ciekawych miejscach.
Wizyta rozpoczęła się w Parlamencie RP. Uczniowie uczestniczyli we fragmencie obrad Sejmu. Mieli możliwość zobaczyć, w trakcie pracy, parlamentarzystów znanych tylko z telewizji oraz tych z naszego regionu ( byliśmy świadkami wystąpienia posła Edwarda Czesaka z Brzeska). Po wizycie, na galerii Sejmu, w sali wszechnicy sejmowej odbył się wykład dotyczący  historii oraz funkcjonowania Sejmu.
Drugim punktem wizyty było Centrum Nauki Kopernik. Kilka godzin spędzonych w tym magicznym miejscu, dało  możliwość zwiedzenia wszystkich wystaw stałych prezentowanych w Centrum.
Kolejny dzień młodzież rozpoczęła w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, mieszczącej się w Centrum Giełdowym przy ulicy Książęcej 4. Ku zaskoczeniu uczestników wyjazdu, Warszawska Giełda wcale nie przypomina tej, która jest ukazywana w filmach. Panuje tu cisza i spokój. Z ogólnodostępnej dla publiczności galerii, uczniowie zobaczyli Salę Notowań, czyli tzw. giełdowy parkiet. Można było śledzić bieżące zmiany kursów akcji i indeksów giełdowych.

Pracownik Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego oprowadził młodzież po budynku i w Sali Nautilus zaprezentował film, na temat inwestowania na giełdzie i prezentację edukacyjną "Giełda bez tajemnic". Prezentacja  podejmowała najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku kapitałowego i giełdy.
Ostatnim punktem wizyty był pobyt w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach  pod nazwą Młodzież w UE, a w konkursie zorganizowanym przez pracowników Punktu, wygrali wspaniałe nagrody.

Pobyt w stolicy łączył się także ze zwiedzaniem Starego Miasta.
Wizyta zawodoznawcza  zrealizowana została w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

oprac. Sylwia Janicka