Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach powiatu brzeskiego"

2016-03-02 13:27
Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach powiatu brzeskiego"

W dniu 01.03.2016 r. o godzinie 9.00 w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się konferencja z udziałem dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych a także przedstawicieli wydziałów oświaty z poszczególnych gmin powiatu brzeskiego.
Spotkanie uroczyście otworzył Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Brzesku insp. Romanem Gurgulem, Dyrektor Wydziału Edukacji Janiną Motak oraz Krystianem Sroką z Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku.
Konferencja pn „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach na terenie powiatu brzeskiego” rozpoczyna cykl spotkań z nauczycielami podczas których poruszane będą następujące tematy:
1. Algorytmy działania w przypadku przemocy w rodzinie,
w ramach realizacji projektu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy
w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, którego celem było opracowanie i pilotaż wśród pracowników oświaty narzędzia wskazującego algorytm postępowania w przypadku przemocy w rodzinie pozwalającego na zwiększenie liczby skutecznych interwencji podejmowanych przez przedstawicieli oświaty.
2. Wtargnięcie napastnika do placówki szkolnej,
w ramach realizacji zadania „Ramowej koncepcji realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym” opracowanej przez Komendę Główną Policji, w dniach 14 i 15 grudnia 2015 r.
3. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży  w Internecie,
w ramach projektu szkoleniowo – profilaktycznego pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, realizowanego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK).
Powyższe tematy przybliżyli zebranym gościom przy pomocy prezentacji audiowizualnych policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Brzesku - asp. szt. Bogumił Machaj i st. sierż. Monika Lis.
W ramach dotychczasowej współpracy z PCPR w Brzesku w spotkaniu współuczestniczyły Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej PCPR w Brzesku psycholog Aneta Rzepa i psycholog Barbara Łyduch, które przedstawiły projekt „Niebieski Parasol” skierowany do młodzieży i rodziców szkół gimnazjalnych pod katem zjawisk przemocy i agresji.
W trakcie konferencji udało się wypracować z zebranymi gośćmi wspólny algorytm działania jak również podjęto decyzję co do prowadzenia dalszych spotkań. Warto nadmienić, że w spotkaniu uczestniczyło łącznie 90 osób
Podczas szkolenia zaprezentowany został materiał filmowy, który na zainteresowanych zrobił bardzo duże wrażenie. Wtargnięcie napastnika do szkoły, działania policji oraz reakcje nauczycieli i zachowanie uczniów zobrazowały, jak faktycznie takie zdarzenie może przebiegać i na co należy zwrócić uwagę przy takim nadzwyczajnym zdarzeniu.