Wycieczka do Pragi

2016-04-27 13:21
Wycieczka do Pragi

W kwietniu młodzież z Zespołu Szkół w Szczurowej wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Pragi. Wyjazd był połączeniem przyjemnego z pożytecznym, ponieważ większość z uczestników to uczniowie klas o profilu technik obsługi turystycznej i doświadczenia zdobyte w czasie tych dwóch, przepełnionych atrakcjami, dni z pewnością wykorzystają w swoim kształceniu zawodowym.
Wśród wielu miejsc, jakie znalazły się w planie wycieczki był klasztor na Strahowie - jeden z najstarszych  w całej Republice Czeskiej. Opiekują się nim i mieszkają tam Premonstratensi, którzy również sprawują pieczę nad najpiękniejszymi i najbardziej spektakularnymi miejscami w obrębie zespołu zabudowań . Ponadto uczestnicy wycieczki podziwiali dawne miasto Hradczany i zwiedzali zamek cesarski oraz znajdującą się  tam katedrę św. Vita - jeden ze sztandarowych zabytków Złotej Pragi oraz siedzibę prymasa Czech.
Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od wzgórza Wyszehrad, a kolejnymi punktami były między innymi: Nuselski Most, romańska rotunda św. Marcina, bazylika śś. Piotra i Pawła. Uczniom szczególnie podobał się magiczny Dom Fausta oraz Tańczący Dom -  jeden z nielicznych przykładów dekonstruktywizmu w Europie.  Odpoczynkiem od pieszego zwiedzania Pragi był rejs statkiem po Wełtawie, dający możliwość podziwiania panoramy miasta z zupełnie innej perspektywy.
Wspomnienia z wyjazdu są ciągle żywe:  „Wycieczka była udana i pełna niezapomnianych przeżyć”  -twierdzą zgodnie przyszli technicy obsługi turystycznej.  Ola, uczennica klasy 2t o tym właśnie profilu stwierdza:  „Duże wrażenie wywarł na mnie hotel, w którym  mieszkaliśmy. Był ekskluzywny i panowała w nim miła atmosfera. Chciałabym kiedyś pracować w takim miejscu...”
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele:  Piotr Janczak, Halina Mączka i Damian Latocha. Kierownikiem i jednocześnie pilotem wycieczki była pani Iwona Nowak – Bodzioch.