NIE PAL! NIE KARM RAKA! – KAMPANIA ANTYNIKOTYNOWA NA ZIELONCE

2016-06-22 14:14
NIE PAL! NIE KARM RAKA! – KAMPANIA ANTYNIKOTYNOWA NA ZIELONCE

Każde 15 wypalonych papierosów powoduje w organizmie nieodwracalne zmiany, które mogą wywołać nowotwór złośliwy: warg, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, płuc, pęcherza moczowego, nerek, żołądka, trzustki… Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia… (...)
Niestety, osoby palące papierosy często bagatelizują skutki uzależnienia od nikotyny, nawet wtedy, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy, np. „tytoniowa twarz”.
Celem zorganizowanej 7 czerwca 2016 roku kampanii antynikotynowejw Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, oprócz edukacji prozdrowotnej na temat zagrożeń, związanych z paleniem, było zmotywowanie młodych ludzi do zmiany zachowania i zniechęcenie do sięgania po papierosy, które niszczą zdrowie nie tylko samych palących, ale również osób w ich najbliższym otoczeniu.
W głównym holu szkoły – jako przestrogę przed nadużywaniem nikotyny - wyświetlano filmy z nałogowymi palaczami w zaawansowanym stadium raka oraz zaprezentowano gazetki tematyczne.
W czasie akcji „JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA” każdy, kto wziął udział w konkursie i poprawnie odpowiedział na pytanie, dotyczące szkodliwości palenia, został nagrodzony pysznym jabłkiem, dostarczając organizmowi witamin zamiast trujących i często rakotwórczych substancji chemicznych.
Wdychanie dymu tytoniowego to karmienie raka! Nie niszczcie sobie zdrowia ulotną przyjemnością! Palenie jest niemodne!
Kampanię przygotowała pani Beata Dunikowska z kl. 1TGs i 1TMe.