Jesienne spotkanie z poetami

2016-10-10 14:19
Jesienne spotkanie z poetami

„Poeci to dziwne ptaki. Zamiast jesienią odlatywać – przylatują. Powracają.”  /Krystyna Konecka/

Dnia 7 X 2016 roku przedstawiciele młodzieży z Zespołu Szkół w Szczurowej wzięli udział w spotkaniu z poetami, które odbyło się w Publicznym Gimnazjum im. J. Cierniaka w Zaborowie. Zostało ono zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Szczurowej w ramach XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Szkoła gościła: Lidiyę Plakhtiy , Marię Ludkewycz oraz Kazimierza Burnata.
Spotkanie otwarły rozważania nad tym, czym jest poezja. Gimnazjaliści odczytali w tym kontekście fragment „Stowarzyszenia umarłych poetów” Nancy Kleinbaum, a Kazimierz Burnat odniósł się potem do tematu wygłaszając własną definicję poezji – „Poezja jest uzewnętrznieniem przeżyć wewnętrznych za pomocą artystycznie splecionych słów bogatych znaczeniowo. To ekspresja piękna. A piękno? Piękno to uśmiech prawdy. Poezja jest kwintesencją piękna, a piękno prawda duszy...”.
Zaproszeni goście czytali własne utwory i opowiadali o klimacie i znaczeniu spotkań autorskich, jakie odbywały się w Polsce i na Ukrainie w ramach tegorocznej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Są one niezwykle ważne zarówno dla autorów, jak i młodych ludzi, z którymi się spotykają. Rozwijają one wyobraźnię, ale także potrafią wzbudzić pasję tworzenia. Potrafią też pokazać bogactwo i piękno, rozbudzić ciekawość świata oraz poszukiwania nowych wartości.
Za zaproszenie, serdeczne przyjęcie oraz możliwość przeżycia wyjątkowych chwil z poezją – Dziękujemy!