Uczennice LO w Brzesku laureatkami międzynarodowego konkursu „Europa in der Schule 2016”

2016-11-04 10:21

Uczennica klasy 2A Grazia Pappalardo oraz dwie absolwentki naszej szkoły Katarzyna Tybon oraz Karolina Dobrzańska zostały  laureatkami  międzynarodowego konkursu „Europa in der Schule 2016” organizowanego przez członka zarządu Europa Union w Niemczech oraz Starostwo Powiatowe w Brzesku i Tarnowie.

Konkurs ten kierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół z krajów europejskich. Jego celem jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat wspólnej Europy. Uczniowie tegorocznej edycji zmierzyli się w różnych kategoriach wiekowych z tematami związanymi z ogólnym mottem konkursu „Żyjmy wspólnie w pokoju”.

25 października 2016 członek zarządu Europa Union w Niemczech pan Manfred Däuwel osobiści wręczył dyplomy oraz nagrody wszystkim laureatom z Polski. Uroczysta Gala Laureatów odbyła się tego roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie.

Główną nagrodą dla Grazi był tygodniowy pobyt w Ötzenhausen w Niemczech na spotkaniu młodzieży z różnych krajów, w dniach 23-30 lipca. W seminarium, uczestniczyli również uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz młodzież z Chorwacji, Grecji, Słowacji i Niemiec.

Na zajęciach, które odbywały się w języku angielskim uczestnicy poznali historię Unii Europejskiej, jej symbole, organy i zasady działania. W międzynarodowych grupach młodzi ludzie dyskutowali o mobilności w Europie, wolności i tożsamości narodowej, prawach człowieka, panujących stereotypach oraz kulturach własnych krajów. Podczas zorganizowanych wycieczek do Luxemburga i Strasburga zwiedzili Trybunał Sprawiedliwości i Parlament Europejski.

.