Młodzież ZSP Nr 1 w Brzesku na spotkaniu z członkami brzeskiego koła ŚZŻ AK

2017-02-21 08:36
Młodzież ZSP Nr 1 w Brzesku na spotkaniu z członkami brzeskiego koła ŚZŻ AK

1 lutego w gościnnych progach  restauracji „Galicyjska” odbyło się spotkanie podsumowujące działalność brzeskiego Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na zaproszenie kombatantów i Zarządu Koła przybyli: Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Prezes Zarządu Okręgu Tarnowskiego ŚZŻ AK  Ryszard Żądło, Mieczysława Klimek reprezentująca Wiceminister Józefę Szczurek Żelazko, ks. Prałat Józef Drabik, ks. Prałat Józef Mularz, Prezes Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół” w Brzesku Ludwik Lechowicz, Starszy Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku Kazimierz Kural, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brzesku Lech Pikuła, Dyrektor I Oddziału PKO BP w Brzesku Antoni Skurnóg, Jerzy Wyczesany koordynator powstającego Muzeum w Brzesku, Marian Lambert Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju, Maria Kądziołka, Edward Knaga Radni Miejscy, Tadeusz Pasierb były Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku oraz młodzież (Aleksandra Dziedzic II A, Magdalena Grzyb IB, Natalia Kuczera IB, Michał Migda, Maciej Okas IIIAT, Grazia Papalardo IIA, Łukasz Pieprzyca IB, Aleksandra Pluskwa IB, Franciszek Podłęcki IG, Weronika Szymacha IIA, Mariola Świątkowska IIIB, Weronika Wieczorek IB, Aleksandra Zawadzka IIA )zrzeszona w Szkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej, działającym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku wraz z opiekunem dr. Piotrem Dudą.
Spotkanie rozpoczął Prezes Oddziału Terenowego ŚZŻAK Krzysztof Bigaj, który m.in. powiedział: „Dzisiaj w przededniu 75 rocznicy przekształcenia rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego  ZWZ w AK spotkaliśmy się w gronie  naszych dostojnych  gości, kombatantów, członków koła oraz młodzieży.  Armia Krajowa była organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną. Dzisiaj my członkowie  brzeskiego Koła ŚZŻ AK , zarówno kombatanci ,członkowie jak i młodzież  kultywujemy  tradycję oraz  historię działalności tej największej podziemnej armii okupowanej Europy. Stoimy na straży czci i chwały żołnierzy Armii Krajowej.  Kontynuując dzieło naszych dziadów i ojców chcemy aby pamięć  o Armii Krajowej trwała w  sercach i umysłach Polaków. Wystąpiliśmy do pana burmistrza Grzegorza Wawryki  i pana starosty Andrzeja Potępy o zgodę na nadanie rondu na ulicy Solskiego imienia Armii Krajowej i umieszczeniu tam obelisku  z symbolami AK.”
Następnie po okolicznościowych przemowach zaproszonych gości, Ryszard Żądło Prezes Zarządu Okręgu Tarnowskiego ŚZŻ AK oraz Burmistrz Grzegorz Wawryka  wręczyli   członkom i kombatantom Medale „Za Zasługi dla ŚZŻ AK”. Wyróżnieni zostali: Krystyna Misiak, mjr Krzysztof Zasada Prezes Honorowy brzeskiego  Oddziału ŚZŻ AK. Odznaczenie  także przyznano kpt. Stefanowi Marcowi, który z powodu złego stanu zdrowia nie mógł przybyć na uroczystość. Zarazem podczas spotkania wręczono kwiaty i złożono życzenia dwóm jubilatom, członkom Koła - kpt. Józefowi Żakowi obchodzącemu 95 rocznicę urodzin oraz kpt. Janowi Opile świętującemu 90 rocznicę urodzin.