Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSP nr 2 w Brzesku

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSP nr 2 w Brzesku

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
w ZSP nr 2 w Brzesku

Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta. /Prof. Henryk Elzenberg/.

Wojna się nie skończyła ( ... ). Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim. Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa.  /Gen. bryg. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" - fragment ostatniego rozkazu dla oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. 1945 r./

Dzień 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku obchodził bardzo uroczyście. Gościliśmy chór uczniowsko nauczycielski, z zaprzyjaźnionych szkół w Zakliczynie ze spektaklem, widowiskiem słowno-muzycznym poświęconym obchodom dnia Żołnierzy Wyklętych, opracowanym przez założyciela i prowadzącego Adama Pyrka. Wszyscy w skupieniu i z wielką uwagą słuchaliśmy przepięknego śpiewu chóru przeplatanego historią żołnierzy, nie zostawiając nikogo obojętnego na ich losy i pozostawiając niezapomniane przeżycia.

Chór powstał w 2003 roku jako zespół „Ballada”. Liczył 30 osób i składał się z samych uczniów. Zespół „Ballada” posiadał różnorodny repertuar od piosenek turystycznych po utwory muzyki poważnej. W 2016 zajął I miejsce w głosowaniu internetowym w programie „Karpacka Tożsamość”. Ostatni występ „Ballady” odbył się w listopadzie 2016 r. na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niezłomnej w Krakowie, na którym zespół zdobył pierwsze miejsce. Swoimi występami uświetniał wiele uroczystości szkolnych, regionalnych.

Zespół „Ballada” i obecnie chór wychował wielu solistów i śpiewaków. Jednym z nich jest solista opery paryskiej Adam Przyimek.

Od 2017 „Ballada” występuje już jako chór uczniowsko nauczycielski wspomagany przez rodziców i absolwentów.

ELŻBIETA WOJNOWICZ