Główna nagroda dla uczniów LO w Brzesku

2017-04-12 14:57
Główna nagroda dla uczniów LO w Brzesku

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zorganizował pierwszą edycję konkursu, którego głównym celem jest przywracanie pamięci o przedwojennej, żydowskiej społeczności Brzeska – poznanie jej historii, tradycji, wkładu i miejsca w dziejach naszego miasta. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 23 marca br. w sali obrad brzeskiej Rady Miasta. Galę prowadziła pomysłodawczyni konkursu Pani Anna Brzyska. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wyjątkowych gości: Pana Dova Landaua i Pana prof. Johnathana Webera. Profesor Johnathan Weber - wykładowca w Oxford i UJ, współtwórca Żydowskiego Muzeum Galicja, członek Międzynarodowej Rady Żydowskiej wygłosił niezwykle ciekawy wykład poświęcony historii Żydów w Polsce i wielowiekowej wspólnej z Polakami koegzystencji. Specjalnie na uroczystość  przybył z Izraela Pan Dov Landau, który urodził się i wychował w Brzesku. W chwili wybuchu II wojny światowej miał 11 lat. Przeżył pięć obozów koncentracyjnych i marsz śmierci. Jego poruszające wspomnienia będą  dla uczestników niezapomnianą lekcją historii.

Do konkursu zostało zgłoszonych siedem prac uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, które zostały ocenione przez jury konkursowe: p. Annę Brzyską i p. Jerzego WyczesanegoNagrodę główną uzyskali Magdalena Borowiec i Dawid Czaja - uczniowie klasy 1G. Nagrody dla zwycięzców – tablety ufundował burmistrz p. Grzegorz Wawryka, który sprawował honorowy patronat nad konkursem. Wszyscy biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni: z klasy 1 G - Natalia Rojek, Dawid Reczek, Dariusz Piotr Sapeta, z klasy 2G - Kacper Put i Rafał Kargol,  a z klasy 2C - Kinga Zydroń i Weronika Płaneta.  Dodatkową nagrodą dla konkursowiczów był wyjazd do krakowskiej dzielnicy Kazimierz i Żydowskiego Muzeum Galicja w dniu 5. kwietnia.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bernadeta Styczeń, p. Jolanta Krokosz i p. Agata Marek.