Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Niezwykła lekcja poezji

2017-10-09 12:56
Niezwykła lekcja poezji

 
Niezwykła lekcja poezji

Dnia 4 X 2017 roku przedstawiciele młodzieży z Zespołu Szkół w Szczurowej wzięli udział w spotkaniu z poetami, które odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej im. J. Cierniaka w Zaborowie. Zostało ono zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Szczurowej w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Szkoła gościła: Tamarę Łucenko, Wołodymyra Harmatiuka, Igora Gurgula oraz Andrzeja Żmudę.
Spotkanie otwarła krótka scenka, przygotowana przez najmłodszych oraz rozważania nad wyjątkowością jesieni jako kapryśnej i zmiennej pory roku. Próbowano odpowiedzieć na pytania dotyczące jej wpływu na poetów i ich pisanie. Okazało się, że niektórzy ze znanych, wielkich poetów debiutowali właśnie jesienią…
Pierwsza z zaproszonych gości zaprezentowała się Tamara Łucenko z Ukrainy. Oprócz pisania wierszy, jej pasją jest muzyka. Na Ukrainie wydała płytę pt. „Kochaj mnie”,  a  podczas lekcji poetyckiej w Zaborowie zaśpiewała kilka piosenek z własnym akompaniamentem, m.in. utwór zatytułowany „Tramwaj” oraz „Wiatr zmian”. Choć poetka nie mówi po polsku, to jedna z piosenek, autorstwa Andrzeja Grabowskiego – pomysłodawcy i głównego organizatora Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – została zaśpiewana w naszym ojczystym języku.
Wołodymyr Harmatiuk  to poeta zafascynowany Haliną Poświatowską, napisał jej biografię. Oprócz pisania zajmuje się fotografowaniem. Jak sam mówi, te dwie pasje są ze sobą nierozerwalnie związane, przeplatają się; czasem wiersze inspirują go do fotografowania, a czasem obraz daje początek lirykom…
Zaproszeni goście czytali własne utwory i opowiadali o klimacie i znaczeniu spotkań autorskich, jakie odbywały się w Polsce i na Ukrainie w ramach tegorocznej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Są one niezwykle ważne zarówno dla autorów, jak i młodych ludzi, z którymi się spotykają. Rozwijają one wyobraźnię, ale także potrafią wzbudzić pasję tworzenia. Potrafią też pokazać bogactwo i piękno, rozbudzić ciekawość świata oraz poszukiwania nowych wartości.
Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie, serdeczne przyjęcie oraz możliwość przeżycia wyjątkowych chwil z poezją.