Uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej na stażu w Austrii

2017-10-30 08:17
Uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej na stażu w Austrii

UCZNIOWIE  ZESPOŁU  SZKÓŁ  W  SZCZUROWEJ  NA  STAŻU W  AUSTRII

W  maju  uczniowie  Zespołu  Szkół  w  Szczurowej odbywali  staż  w Austrii  w  ramach projektu   realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus +  ,  mobilność osób  uczących  się  i  kadry w  ramach  kształcenia  zawodowego . Tytuł projektu   „ PODNIESIENIE  KWALIFIKACJI  ZAWODOWYCH  UCZNIÓW  W  ZAWODZIE  TECHNIK  OBSŁUGI  TURYSTYCZNEJ  NA  PRAKTYCE  ZAWODOWEJ  W  AUSTRII ”
Do  wyjazdu  zakalikowano  15 uczniów  klasy  trzeciej  i  1  uczennicę  klasy  drugiej  tylko  z  klas Technikum Obsługi  Turystycznej ,  dla  których  był  to  pierwszy  tego  typu  wyjazd  na  staż  za  granicę .
Młodzież odbywała   praktykę  w   Karyntii  landzie  położonym   w południowej Austrii , graniczącej  ze  Słowenią  i  Włochami .  Karyntia to  piękne  górzyste  tereny  i  zapierający  dech  w  piersiach  krajobrazy  ze  stolicą  Klagenfurt  liczącą  około  100 tysięcy  mieszkańców .
Land ten jest prawdziwym rajem dla lubiących pływać, opalać się i uprawiać sporty wodne. Prócz jezior jest tu też mnóstwo rzek i źródeł leczniczych (23). Karyntia posiada znakomitą rzeźbę terenu do odbywania pieszych i rowerowych wycieczek oraz wspinaczki, są tu bowiem zarówno wysokie góry jak i łagodne wzgórza. Narciarze również nie będą się nudzić w Karyntii. Przygotowano dla nich 27 terenów narciarskich, m.in. bardzo znane: Großglockner/Heiligenblut, Sportregion Mölltal,Skiarena Nassfeld iBad Kleinkirchheim.
Ludzie  mieszkający  w  tej  części  Austrii utrzymują  się  głównie  z  turystyki , hotelarstwa i  gastronomi  z których  czerpią  niemałe  zyski  ponieważ  region  ten  odwiedza  przez  cały  rok   rzesza  turystów .
Praktykę   uczniowie    technikum  ze  Szczurowej  odbywali  głównie  w  hotelach , kurortach i gospodarstwach  agroturystycznych , gdzie  wykonywali  szereg  czynności  związanych  z  przyszłym  zawodem .
Do  podstawowych  zadań  naszych  uczniów   należała praca  w  obsłudze  gości  hotelowych , przygotowywanie  pokojów ,  praca  na  recepcji  hotelowej , poznanie  tajników  kuchni  austriackiej , kelnerowanie  w  restauracjach  hotelowych , przygotowywanie  imprez , konferencji  dla  klientów  grupowych , zaznajomienie  się  z  wszelkimi  tajnikami gospodarstw agroturystycznych itp.
Staż w  hotelach  , kurortach , gospodarstwach agroturystycznych ,restauracjach  austriackich pozwoli  naszej  młodzieży uzupełnić praktyczne  umiejętności  związane  z  zawodem,  poznania  nowych  specjalizacji  w  celu  wykorzystania  ich  w  warunkach  polskich.
Odbyta  praktyka  i  zdobycie  certyfikatów ułatwi  uczestnikom poruszanie  się  po  polskim i  europejskim  rynku  pracy. Uczniowie  posługiwali  się  głównie  językami  niemieckim  i  angielskim , którego  uczą  się  na  co dzień  w  szkole .
Oprócz  odbywania  stażu  , nasza  młodzież  wybrała  się  na  całodniową  wycieczkę  do  Wenecji , gdzie  na  własne  oczy  mogli  podziwiać   zabytki i  piękne  zakątki  tego  włoskiego   miasta  słynącego  z  kanałów  i  mostów .
W  połowie  trwania  projektu  uczniów  odwiedziły  :  Dyrektor  Wydziału  Edukacji  w  Brzesku –  Pani Janina  Motak oraz  Dyrektor  Zespołu  Szkół  w  Szczurowej  Pani   Jolanta  Gola – Styrna  , które  na  kilkudniowej  wizycie  monitorującej  wysoko  oceniły  przygotowanie  i  warunki  odbywania  praktyk  przez  naszych  uczniów  , oraz  usłyszały  wiele  pochwał  od  pracodawców  i  właścicieli  z  Austrii  o  naszej  młodzieży , która  spisywała  się  znakomicie  w  nowym  otoczeniu.
Na  koniec  uczniowie  pożegnali  się  ze  swoimi  pracodawcami  i  wielu  z  nich  wymieniło  się  kontaktami  zapewniając  , że  jeszcze  kiedyś  do  Austrii  powróci .

Uczniowie  odbywali  staż  w  składzie : Aleksandra  Stańczyk , Marcelina  Kowalczyk , Agnieszka  Siudut , Karolina  Golonka , Paulina  Pięta , Karolina  Mądrzyk , Oliwia  Zachara , Gabriela  Gałek , Iwona  Majka , Justyna  Świątek , Ewa  Kozak , Dariusz  Czaja , Jan Kozik ,  Jakub  Łucarz  , Łukasz Kozik  , Przemysław  Gonciarczyk .