Profilaktyka nie musi być nudna!

2012-12-20 08:18
Profilaktyka nie musi być nudna!

Szóstego grudnia 2012 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w koncercie profilaktycznym Piotra Lubertowicza. „Lupi”  to człowiek, który  w młodości doświadczył, co to piekło uzależnienia od alkoholu, narkotyków… i tą refleksją w formie przestrogi - dzielił się z młodymi ludźmi.
Podczas spotkania, artysta opowiadał o skutkach uzależnienia. Mówił i śpiewał o tym, jak nałóg zniszczył to, co dla niego najcenniejsze – rodzinę, pracę i wartości duchowe. „Lupi” chce uchronić młodych ludzi przed tym, co go prawie zabiło. Opowiadał o bolesnych przeżyciach, o narkotykach i zniszczeniach, jakie powodują, o samotności, imprezach, o utracie sensu życia, o kolegach, którzy umierali na jego oczach. Mówił to w sposób wiarygodny i interesujący.

Muzyk zachęcał młodzież do bycia sobą. Namawiał „twórzcie własną historię, własną legendę. Nie starajcie się być kimś sztucznym, nie wzorujcie się na plastikowych idolach”. Artysta poruszył również bardzo ważną kwestię, dotyczącą szacunku wobec ludzi starszych. „Starzy ludzie to najcenniejsze, co może być. Mają za sobą bagaż doświadczeń i umieją życiowo odpowiedzieć na wiele pytań. Nie możemy ich traktować jak zbędny bagaż, wyrzucić z życia jak zużytą rzecz. Niejednokrotnie zdarza się, że umierają w samotności w wielkim bólu. Nikt nie chce tak umierać”- apelował.
Swoim występem wywarł ogromne wrażenie. Uczniowie, którzy mieli okazję wziąć udział w Jego koncercie, mieli świadomość uczestnictwa w czymś wielkim, o głębokim podłożu moralnym i estetycznym. Szczególny podziw młodzieży wzbudził jego kunszt gry na gitarze, nawet z wykorzystaniem szklanki. Program, który przedstawił, wzbudził zainteresowanie młodzieży, czego wyrazem były gromkie oklaski oraz pamiątkowe fotografie z artystą.
Swoje wypowiedzi przeplatał wybranymi kompozycjami muzycznymi oraz wspomnieniami, związanymi z takimi muzykami jak Jacek Dewódzki z grupy Dżem czy formacjami, jak choćby Chłopcy z Placu Broni. Piotr Lubertowicz - grał między innymi z zespołami: Nocna Zmiana Blusa, Chłopcy z Placu Broni, Monkey Bussines, wspólne koncerty z Bony M, Smokie, Carlosem Jonsonem.
Organizacja koncertu profilaktycznego z tym wykonawcą była możliwa dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Czchowie, a szczególnie Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii. Za życzliwość i gotowość do wspierania naszych inicjatyw, związanych z realizacją Szkolnego Programu Profilaktyki, serdecznie dziękujemy.

Oprac. Agnieszka Kornaś