Mechatronicy i elektrycy z wizytą w „strasznym dworze”

2018-01-03 09:18
Mechatronicy i elektrycy z wizytą w „strasznym dworze”

12 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 1TMe oraz 1TE wraz z panią prof. Anną Skoczek i prof. Marzeną Lechowicz-Liro udali się do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego im. Jana Pawła II w Brzesku. Celem wycieczki był spektakl muzyczny na podstawie opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” w wykonaniu grupy wokalno-aktorskiej i formacji tanecznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej pod batutą Bartosza Staniszewskiego.
            „Straszny dwór” to najlepsza opera XIX wieku skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1961-1864, premierę miała już po upadku powstania styczniowego (1864) – 28 września 1865 roku. Posiada cechy romantyczne i komediowe, lecz wywołuje również uczucia patriotyczne. Dzieło to było bardzo popularne wśród ówczesnej polskiej publiczności, lecz zakazane przez władze rosyjskie.
            Wybór stanu wolnego, niezależność, pozostanie na gospodarstwie ojca – to główne postanowienia powracających z wojska Zbigniewa i Stefana. Jednak inne plany wobec nich ma  stryjenka Cześnikowa, która za wszelką cenę pragnie zeswatać ich ze swoimi kandydatkami. Kawalerowie będąc w odwiedzinach u Miecznika z Kalinowa (starego przyjaciela ojca) poznają jego piękne córki, dzięki którym młodzieńcy zaczynają się wahać, a ostatecznie zmieniają decyzję co do swojej przyszłości.
            Jak się okazało dwór nie był taki „straszny”, a nawet wywołał uśmiech na wielu twarzach wśród oglądających. Uczniowie wychodzący z sali teatralnej nie bali się wyrażać zachwytu, gdyż mieli okazję obejrzeć  profesjonalnie przygotowany spektakl muzyczny. Widzom przypadły do gustu stroje aktorów, które oddawały charakter tamtej epoki. Na pochwałę zasługuje również śpiew aktorów przy akompaniamencie orkiestry, co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Nastrój całemu przedstawieniu nadały efekty specjalne w postaci dymu wyłaniającego się spod sceny. Spektakl wywołał burzę pozytywnych komentarzy wśród młodzieży i na pewno długo pozostanie w pamięci.
            Miejmy nadzieję, że takie wycieczki jeszcze bardziej zachęcą uczniów do udziału w widowiskach kulturalnych, a wiadomo, że w dzisiejszych czasach nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Andrzej Pięta 1TMe