W ZSP nr 2 w Brzesku czytali „Lalkę” Bolesława Prusa

2012-12-24 08:18
W ZSP nr 2 w Brzesku czytali „Lalkę” Bolesława Prusa

Dnia 19 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku odbyła się Lekcja czytania „Lalki” Bolesława Prusa, zorganizowana  w 100- lecie śmierci pisarza. Przygotowano ją na wzór takich medialnych akcji jak „Cała Polska czyta dzieciom”, Maraton czytania czy Narodowe czytanie „Pana Tadeusza”. Czytanie jednej z najważniejszych lektur  odbyło się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Brzesku, dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oddział w Tarnowie (honorowy patronat). Patronat medialny objęła „Gazeta Krakowska”, portal internetowy nasze miasto.pl oraz Radio RDN Małopolska.
Czytanie „Lalki” rozpoczęli mistrzowie: dyrektor ZSP nr 2 w Brzesku mgr inż Bogdan Hajduga, następnie czytali mgr Marta Mikosińska prezes  Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza oddział w Tarnowie, mgr Andrzej Potępa starosta powiatu brzeskiego,  mgr Janina Motak dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku, mgr Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu, mgr inż. Ewa Hudyma – wicedyrektor ZSP nr 2 w Brzesku, mgr Tomasz Gurgul przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Integracji Europejskiej,  mgr Dorota Wawryka – wicedyrektor ZSP nr 2 w Brzesku, ks. mgr lic. Marian Kostrzewa -  prefekt ZSP nr 2 w Brzesku oraz nauczyciele: mgr Dominika Soroka, mgr Małgorzata Bielawska-Wołek, mgr Małgorzata Kubala, dr Anna Skoczek, mgr Dariusz Chrzan i wszyscy uczniowie z klasy 2Bu, 4Bu i 3G. ok. 60 osób. Wspólnie przeczytano blisko 200 stron (od godz. 8.15 do 13.35). Uczestnicy spotkania podkreślali, że nie doceniali dotąd wartości głośnego czytania. Uczniowie przyznali, że czuli się jak w teatrze. Faktycznie był to osobliwy teatr - słowa.

oprac. Anna Skoczek