Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Dzień Otwarty w Jedynce

2018-03-26 11:05
Dzień Otwarty w Jedynce
 

Dzień Otwarty w Jedynce

Jak co roku pierwszego dnia wiosny tak i w tym roku tylko jeszcze w zimowej scenerii ZSP Nr 1 w Brzesku przyjmowało gimnazjalistów podczas Dnia Otwartego.
Już o godzinie dziewiątej świetlica szkolna zapełniła się po brzegi. Przedstawiciele samorządów szkolnych Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Technikum im. Józefa Piłsudskiego opowiedzieli gimnazjalistom co dzieje się w naszej szkole, reprezentanci klas przedstawili poszczególne kierunki kształcenia na rok szkolny 2018/2019, opisali czego można spodziewać się wybierając daną klasę. Wszystko było poparte prezentacją multimedialną ze zdjęciami.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie szkoły i na najciekawszą część – udział w zajęciach otwartych. A działo się naprawdę bardzo wiele. Zacznijmy od zajęć z chemii. Uczniowie gimnazjum obserwowali najróżniejsze doświadczenia chemiczne – wytwarzanie pasty do zębów dla słonia, burzę w cylindrze, lokomotywę, wulkan, przemianę wody, wina i herbaty, kameleona, ogień w butelce aż do chemicznego „czary mary” czyli zamiany miedzianych monet na srebrne, a potem na złote.

Równie dużo działo się na fizyce, gdzie można było samodzielnie wykonywać lub obserwować doświadczenia fizyczne o nazwach: znieczulenie, magiczne balony, skoczki, czekolada, działo, katapulta, latające balony, elektroliza, nie paląca się kartka i sławny już glut. Oczywiście nie obyło się bez strat – na fizyce pękł dzbanek, a na chemii szklana podstawka.

Troszkę spokojniej było na matematyce, biologii i na geografii. Na matematyce można było posłuchać wykładu uczennicy liceum „Paradoksy i sofizmy”, zbudować Wieżę Hanoi, ułożyć puzzle przestrzenne lub tangram; na biologii oprócz obserwacji przez mikroskop i obserwacji preparatów można było zagrać  w me mory lub quiz o człowieku, a na geografii w quiz „Milionerzy geograficzni” . Na zajęciach z WOS-u  młodzież rywalizowała w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Nauczyciele języków wykazali się także dużą pomysłowością w planowaniu zajęć -zaczynając od zajęć z języka ojczystego, w programie których była ciekawa gra językowo-ruchowa „Polszczyzna”,  zagadki literackie, kalambury i quizy językowe, poprzez zajęcia z języka angielskiego z quizem leksykalno-gramatycznym,z  języka niemieckiego z zajęciami metodą stacji pt „Moda”, aż do „Francuskiej familiady” i zajęć „Język hiszpański może być łatwy – sprawdź czy to prawda!. Kreatywność pokazali również nauczyciele zawodów.

W Techniku Ekonomiście zaplanowano rozwiązywanie krzyżówek, puzzle, quizy i układankę „Waluty”, w Techniku Logistyku można było obejrzeć film przybliżający czym zajmuje się logistyka.

Technik Organizacji Reklamy chwalił się pracami uczniów (kalendarzami, plakatami, zakładkami, rysunkami), zapleczem technicznym, wycinał np. imiona na folii przylepnej za pomocą plotera, a Technik Informatyk w zajęciach pt. Ewolucja Binarna tworzył sieci komputerowe – kable sieciowe, pokazywał montaż komputerów osobistych oraz różnicę pomiędzy systemami Windows  i  Linux.

Uczniowie nowego kierunku Technik Fotografii i Multimediów wprowadzali gimnazjalistów w tajemnicę tradycyjnej fotografii. W ciemni fotograficznej, na papierze światłoczułym wyłaniały się przed nimi obrazy w sposób, którego do tej pory nie znali. Na wielu zajęciach zwycięzcy quizów lub gier nagradzani byli cukierkami, ciasteczkami, babeczkami. W sali geograficznej można było posilić się chlebem z pysznym swojskim smalcem.

Duże pole do popisu miały klasy medialne, ponieważ wszystko co się działo było nagrywane za pomocą kamer ze szkolnego studia telewizyjnego . Jedna grupa uczniów  nagrywała materiały na świetlicy szkolnej, w salach gdzie odbywały się zajęcia otwarte oraz na hali sportowej.

Druga grupa uczniów wraz z nauczycielem pracowała w szkolnym studiu telewizyjnym  prowadząc zajęcia dla gimnazjalistów, którzy mieli możliwość nagrania prognozy pogody lub mogli wziąć udział w teleturnieju „Jaka to piosenka”. W nagraniach wykorzystano Green scren gdzie materiał jest nadawany na żywo do reżyserki.

Dzień Otwarty w ZSP NR 1 w Brzesku cieszył się wielkim zainteresowaniem. Odwiedziło naszą szkolę o 400 gimnazjalistów z SP Nr 1 w Brzesku, z SP Nr 2 W Brzesku, z Jadownik, z Woli Dębińskiej, ze Szczurowej, z Uszwi, ze Złotej, z Gnojnika, z Jurkowa, z Borzęcina, z Tymowej, z Zaborowa, z Czchowa, z Bochni, z Porąbki Uszewskiej, z Rzezawy, z Iwkowej, z Tarnowca i z Sufczyna. Bardzo dziękujemy gimnazjalistom i ich opiekunom. Zapraszamy od września!