Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Udział uczniów LO w Brzesku w programie „Orlęta Temidy”

2018-04-11 07:30
Udział uczniów LO w Brzesku w programie „Orlęta Temidy”
 

Udział uczniów LO w Brzesku w programie „Orlęta Temidy”

5 kwietnia br. uczniowie 3 CD realizujący rozszerzony program z wiedzy o społeczeństwie  uczestniczyli wraz z opiekunem dr Piotrem Dudą w kilkugodzinnej wizycie w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Gospodarzem spotkania był Sędzia Sądu Okręgowego Tomasz Kozioł, który przybliżył młodzieży kwestie związane z kompetencjami i zadaniami władzy sądowniczej w Polsce. Przedstawił także historię gmachu tarnowskiego sądu okręgowego, zwłaszcza tzw. „czarnej sali”, w której 12 czerwca 1986 r. zapadł ostatni wyrok skazujący na karę śmierci. Egzekucja nastąpiła 21 kwietnia 1998 r., tuż przed wprowadzeniem moratorium na wykonywanie kary śmierci.

W dalszej kolejności SSO  Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel przedstawiła zadania poszczególnych wydziałów SO w Tarnowie. Pokazała młodzieży także tzw. „przyjazny pokój”, w którym przesłuchiwane są osoby małoletnie i nieletnie, które padły ofiarami przestępstw.

Natomiast kompetencje szeroko pojętej adwokatury bardzo obrazowo  omówił mecenas Janusz Bystrzonowski. Uczniowie zaznajomieni zostali także z formami pracy prokuratorów. O organach i strukturze organizacyjnej prokuratury w Polsce mówił prokurator Arkadiusz Bara.