Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ZSP w Czchowie

2018-04-18 12:47
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ZSP w Czchowie

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowymwpisał  się już na stałe w kalendarz imprez, organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. W związku z tym, 11 kwietnia 2018r. już po raz czwarty, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Brzesku, Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Iskierka Nadziei” w Czchowie, Ośrodkiem Szkolenia Kierowców ,,Sowa”,  Fundacją Prodriver i Ochotniczą Strażą Pożarną w Jurkowie, odbyła się rywalizacja młodzieży szkół gimnazjalnych z Czchowa, Jurkowa, Tymowej, Złotej, Tworkowej, Domosławic, Iwkowej, Lewniowej i Gnojnika. Łącznie, o tytuł zwycięzców drużynowych  i indywidualnych rywalizowało 9 trzyosobowych drużyn.

Uczestnicy Turnieju musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, sprawnością i opanowaniem podczas pokonywania rowerem toru przeszkód oraz umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja jak zawsze była zaciekła, szczególnie, że pokonywanie  toru przeszkód, zwłaszcza „ósemki”, „łezki” i „slalomu z ograniczeniem” okazało się  piekielnie trudnym wyzwaniem. Nad całością prawidłowości przebiegu Turnieju czuwali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Brzesku.

Bez wątpienia bardzo ciekawym przedsięwzięciem była także akcja pod nazwą „Lekcje BRD z Fundacją PZU w regionie Tarnowa, Brzeska i Nowego Sącza - II edycja” zorganizowana we współpracy Szkoły z Fundacją Prodriver. Fundacja przygotowała kilka stanowisk, na których w atrakcyjny i realistyczny sposób ukazywano zagrożenia na drodze i uczono sposobów radzenia sobie z nimi. Uczestnicy i zaproszeni goście mieli okazję oglądnąć film instruktażowy „Dlaczego nie warto jeździć po alkoholu?” i wziąć udział w warsztatach profilaktycznych – unikanie alkoholu w ruchu drogowym. Slalom w alkogoglach- „test pijaka”, symulator dachowania, instruktaż udzielania  pierwszej pomocy ofiarom wypadków na drodze – to tylko niektóre z licznych propozycji Fundacji Prodriver, sfinansowanych ze środków PZU.

Bezdyskusyjnymi zdobywcami I  miejsca została drużyna z Domosławic, II - zajęli uczniowie z Czchowa, a III -  z Gnojnika. Zwycięzcą indywidualnym Turnieju i zdobywcą nagrody głównej czyli roweru górskiego  – zresztą już po raz drugi - został Rafał Kiełbasa z gimnazjum z Domosławic.  Wszyscy uczestnicy, dzięki pomocy sponsorów i przyjaciół szkoły, otrzymali cenne nagrody, tj. kaski rowerowe, słuchawki, głośniki, liczniki rowerowe, zapięcia do roweru, opaski i kamizelki odblaskowe.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować Turniej,w szczególności zaś: Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czchowie, Panu Piotrowi Nowakowi - właścicielowi firmy NITUS z Porąbki Iwkowskiej, Państwu Marii i Zbigniewowi Rabiaszom - właścicielom firmy RABEK w Jurkowie, Panu Henrykowi Marszałkowi -  właścicielowi Stacji Kontroli Pojazdów w Czchowie, Panu Rafałowi Grabarzowi -  właścicielowi firmy przewozowej IMPERO w Brzesku, Panu Stefanowi Sowie - właścicielowi Ośrodka Szkolenia Kierowców w Tymowej, Panu Mieczysławowi Sumkowi -  właścicielowi gospodarstwa ogrodniczego w Czchowie, Stowarzyszeniu Dobroczynnemu „Iskierka Nadziei” w Czchowie oraz Miejskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

„Podejmowanie się organizacji tego niełatwego zadania  - jak mówią organizatorki; Izabela Ancukiewicz, Marta Sacha i Sylwia Janicka - wynika z troski o bezpieczeństwo młodzieży, a tym samym, chęci uczenia i propagowania właściwych postaw na drodze. Jak jest to istotne w sytuacji  coraz większej mobilności ludzi młodych, nikogo nie trzeba przekonywać.”

Organizatorzy Turnieju.