Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Uczennica Jedynki w finale Ogólnopolskiego Turnieju

2018-04-18 12:55
Uczennica Jedynki w finale Ogólnopolskiego Turnieju
 

Uczennica Jedynki w finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Psychologia - może nie zmieni świata

Ale pomoże zaakceptować siebie i życie, takim jakie jest...

W sobotę 7 kwietnia 2018 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie odbył się finał X Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. W sobotę 7 kwietnia 2018 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie odbył się finał X Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

Jednak uczestnicy rozpoczęli swą przygodę z psychologią wiele miesięcy wcześniej.
Do udziału zgłosiło się ponad 1000 uczniów z całej Polski. W rywalizacji nie mogło zabraknąć także uczniów naszej szkoły: Kingi Malinowskiej 4AT, Michała Migdy 4AT, Macieja Okasa 4AT, Tadeusza Czyżyckiego 4AT, Grzegorza Osieckiego 3IT oraz Weroniki Wieczorek 2A, którzy pod okiem psycholog Pani Renaty Salamon-Czuban mieli możliwość dobrze przygotować się do czekającej ich rozgrywki, pogłębiając zakres wiedzy  psychologicznej.

Literaturę turniejową stanowiły teksty systematycznie publikowane na łamach czasopisma „Charaktery”. Dotyczyły one różnych obszarów, którymi zajmuje się psychologia - od biologicznych podstaw zachowania, poprzez umysł, poznanie i emocje, po funkcjonowanie człowieka w grupie. Lekturą obowiązującą była także książka Paula Blooma „Przeciw empatii” oraz artykuły odwołujące się do zagadnień zawartych w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych...”. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach uczestnicy przystąpili do testu eliminacji on-line, który odbył się w dniach 5–6 marca 2018 roku. Poziom wiedzy wszystkich uczniów był bardzo wysoki. Do finału zakwalifikowało się 100 osób z całego kraju z najlepszymi wynikami, w tym uczennica naszej szkoły Weronika Wieczorek.

7 kwietnia uczennica miała możliwość zmierzenia się z pozostałymi finalistami, sprawdzając poziom zdobytej wiedzy. Uczestnicy finału rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, do którego wymagana była zarówno literatura obowiązująca podczas eliminacji, jak również dodatkowe artykuły. Dzięki pomocy i zaangażowaniu absolwentów oraz studentów psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS zorganizowano także warsztaty dla uczniów dotyczące komunikacji, inteligencji emocjonalnej, autoprezentacji, czy też kreowania własnej przyszłości. Mimo starań, nie udało się w tym roku zdobyć głównej nagrody, czyli rocznego stypendium w wysokości 3000 zł oraz indeksu na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ. Ostatecznie uczennica Weronika Wieczorek zajęła 29. miejsce w Polsce.

Turniej był dla mnie niesamowitą przygodą. Nie jestem w stanie opisać, jak wiele nauczyłam się przez te kilka miesięcy przygotowań. Nie zdobyłam w tym roku indeksu na wymarzone studia, ale mimo tego,  jestem zadowolona z osiągniętego wyniku.
To doświadczenie motywuje mnie do podjęcia próby w kolejnej edycji konkursu i walki
o swoje marzenia. (Weronika Wieczorek 2A LO)