Szkoła Dialogu na Marszu Pamięci.

2018-10-26 09:50
Szkoła Dialogu na Marszu Pamięci.

Przy polsko – izraelskich flagach stanęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego.

7 października br. w 76. rocznicę likwidacji brzeskiego getta, z inicjatywy Pani Anny Brzyskiej, odbył się w naszym mieście  Marsz Pamięci. Po raz czwarty uczczono pamięć brzeskich Żydów pomordowanych w czasie II wojny. Gościem honorowym  tegorocznych uroczystości była   Ambasador Izraela w Polsce Pani  Anna Azari. Obecni także byli: prof. Jonathan Webber z UJ, dr Maciej Korkuć przedstawiciel   Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie  oraz rabin Eliezer Gurary, który odczytał list  skierowany do uczestników Marszu od naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.  Doniosłość niedzielnych wydarzeń podkreślili także swoją obecnością: Burmistrz Brzeska Pan Grzegorz Wawryka, Dyrektor ZSPnr1 w Brzesku Pani Dorota Jedlińska, Proboszcz parafii pw. Św. Jakuba ks. Józef Drabik oraz ks. Franciszek Kostrzewa. Z różnych stron świata przyjechali potomkowie Ofiar Holocaustu – m.in. Dov Landau, Michal Elran i Peter Burns. Najmłodszymi uczestnikami Marszu była młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku. Obecność licealistów i  nauczycieli stanowiła potwierdzenie ich  przynależności do Szkoły Dialogu i dopełniała zrealizowany we wrześniu tego roku polsko – niemiecki projekt „Zachować Pamięć”.

Podczas  uroczystości upamiętniających 76. rocznicę likwidacji brzeskiego getta odsłonięto dwie  pamiątkowe tablice - jedną na tzw. starym kirkucie, znajdującym się naprzeciw Urzędu Miasta oraz drugą,  umieszczoną przy zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Czarnowiejskiej. W tym właśnie miejscu prof. Jonathan Webber  przywołał 493 nazwiska osób pochowanych na  cmentarzu żydowskim. Pamięć tych ludzi uczestnicy Marszu uczcili modlitwą, kwiatami, światłem palących się zniczy oraz składnymi na grobach ,zgodnie z żydowską tradycją, kamykami.

Pani Annie Brzyskiej Szkoła Dialogu składa serdeczne podziękowania za organizację  Marszu Pamięci i współpracę przy realizacji projektów edukacyjnych, promujących postawy poszanowania ludzkiej godności oraz odmienności kulturowej i religijnej.

20181007-121134.jpg

20181007-121146.jpg