ZSP Nr w Brzesku na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

2018-11-07 08:51
ZSP Nr w Brzesku na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę” Arturo Perez Reverte Królowa Południa

Od kilkunastu lat Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń czytelniczych w tej części Europy. W tym czterodniowym święcie książki, każdego roku uczestniczy ok. 70 tys. osób - miłośników książek z kraju i z zagranicy. Na Targach swoje oferty przedstawiają nie tylko wydawnictwa, ale też hurtownie książek, drukarnie, instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Targi wspiera także miasto Kraków, które od 2013 r. nosi zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO. W tym roku organizatorzy zaplanowali 1000 godzin programu towarzyszącego, zaprosili 615 wystawców z 20 krajów w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Gruzji, Hiszpanii, Rumunii i Chile, a swój udział potwierdziło 781 autorów.

Jak co roku, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w tym wydarzeniu. Uczniowie z kl. 1A Liceum Ogólnokształcącego i 1 A Technikum mieli okazję wziąć udział w piątkowych spotkaniach autorskich m.in. z :  ojcem Leonem Knabitem,, Marią Mazurek, Marcinem Wierzchowskim, Marcinem Kowalem, Sylwią Bachledą czy Wojciechem Cejrowskim. Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki była Szwecja. Ten skandynawski kraj, który słynie w literaturze z mistrzowsko pisanych kryminałów przyciągał czytelników akcją prowadzoną w czasie Targów przez Ambasadę Królestwa Szwecji na Instagramie: https://www.instagram.com/p/BpZBFpIBVSj/

W tym dniu nie tylko książki dostarczyły uczestnikom wycieczki estetycznych wrażeń. Świetną promocją literatury okazał się udział w projekcji filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona. Ta nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych trzema Złotymi Lwami adaptacja filmowa stała się okazją do poszerzenia wiedzy historycznej – film przybliża tragiczne losy Kaszubów podczas obydwu wojen światowych i tuż po 1945 roku.

Zdjęcia ze stron MTK – za zgodą Organizatorów MTK.

mtk-1.jpg

mtk-2.jpg