Niepodległa !

2018-11-14 09:27
Niepodległa !

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież ze Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w ZSP Nr 1 w raz z opiekunem  dr. Piotrem Dudą wzięła udział w obchodach miejsko-gminnych. Rozpoczęły się one  tradycyjnie od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji szkół i innych instytucji oraz mieszkańców miasta do fary brzeskiej, gdzie została odprawiona Eucharystia w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy złożyli wiązanki pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wcześniej młodzież uczestniczyła także w uroczystości odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych upamiętniających wybitnych działaczy społeczno-politycznych związanych  m.in. z  Polskim Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.

Pierwsza z nich poświęcona  wieloletniemu burmistrzowi Brzeska dr. Janowi Władysławowi Brzeskiemu została zamontowana na fasadzie budynku przy ul. Mickiewicza 17,  który został zbudowany w miejscu, gdzie poprzednio stał dom dr. Brzeskiego. Zaś drugą tablicę dedykowaną  dr. Szymonowi Bernadzikowskiemu m.in. zasłużonemu działaczowi ludowemu oraz lekarzowi szkolnemu w brzeskim gimnazjum  w 1933 r.,  zainstalowano na budynku mieszczącym się na  rogu ulic Krótkiej i Mickiewicza.