Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Dzień Patronów Roku 2018 w ZSP Nr1

2018-12-19 13:44
Dzień Patronów Roku 2018 w ZSP Nr1

„Może nie żyłem – tylko trwałem- wrzucony bez mojej woli w coś – nad czym trudno panować i nie sposób pojąć” –
Zbigniew Herbert – „Życiorys”

Dzień 12.12 2018 w naszej szkole poświęcony był dwóm osobowościom, które w niezwykły sposób zasłużyły się w historii naszego kraju.

Pierwszą z nich była Irena Sendlerowa, której w tym roku mija 10 rocznica śmierci. Wybitna polska działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2 500 żydowskich dzieci. "Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki" – podkreślili posłowie w uchwale. Przypomnieli też, że Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 r. medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 r. – Orderem Orła Białego.

zdjecie1.jpg

W celu przybliżenia postaci Ireny Sendlerowej wyznaczone klasy,   w szkole obejrzały   film  o jej działalności w czasie drugiej wojny światowej pt; „Dzieci Ireny Sendlerowej”, by następnie uczestniczyć w wykładzie mgr Katarzyny Łysak – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, poświęconego w całości wspomnieniom o tej wybitnej działaczce społecznej, która setki razy ryzykowała własnym życiem dla ocalenia wielu istot ludzkich. Prelegentka wyświetliła film dokumentalny, w którym jeden z ocalonych przez Irenę Sendlerową wspominał moment ucieczki z getta, a następnie czas przechowywania go przez polskie rodziny. Dalej zaprezentowała biografię tej wybitnej działaczki oraz jej losy powojenne.

zdjecie2.jpg

Drugą wybitną osobowością tego dnia był Zbigniew Herbert, jeden  z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu ogromnych zasług artysty postanowił oddać mu hołd". W uchwale napisano również, że Zbigniew Herbert, w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. "Był uosobieniem wierności. Samemu sobie i słowu. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" – zaznaczyli posłowie.

zdjecie3.jpg

Dlatego młodzież naszej szkoły uczestniczyła w dwóch programach  artystycznych traktujących o życiu i twórczości niezłomnego poety. Uczennica z klasy 1 G Magdalena Piech oraz uczeń z klasy 1 IT Marcel  Mikos zaprezentowali życiorys poety przeplatając go wspomnieniami różnych osób, które znały osobiście „Zbyszka”. Każda część poparta była wybranym wierszem poety oraz utworem muzycznym. Wiersze recytowały uczennice z klasy 1 G : Gabriela Cecuga, Karolina Góra, Aleksandra Kotra, Kamila Mamica, Sara Piszczek, Karolina Polanek, Justyna Sikora, Sabina Stec. W utworach muzycznych zaprezentowali się Emilia Gliździńska i Franciszek Podłęcki.  Montaż słowno – muzyczny został przygotowany przez p. Joannę Barnaś oraz p. Małgorzatę Smoleń.