Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku po raz trzeci zdobyło tytuł Szkoły Dialogu

2019-03-08 11:42

26 lutego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu Szkoła Dialogu organizowanego przez Forum Dialogu – najstarszą polską organizację pozarządową, zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. Podczas Gali zostały nagrodzone najlepsze projekty przygotowane przez młodzież w minionym roku.  W tej edycji po raz pierwszy w Projekcie Szkoły Dialogu wzięło udział 40. placówek edukacyjnych oraz 23. szkoły kontynuujące.

img-5384.jpg

Liceum Ogólnokształcące znalazło się w grupie wyróżnionych szkół kontynuujących działania projektowe. Z ogromną radością przyjęliśmy po raz kolejny zaszczytny tytuł  - Szkoły Dialogu.

Miano Szkoły Dialogu społeczność szkolna otrzymała m.in. za:

uczestnictwo w społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”;

zorganizowanie projekcji i dyskusję wokół filmu „Nie było żadnej nadziei”;

udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących powstania w getcie warszawskim oraz wojennej historii brzeskich Żydów;

przygotowanie tematycznej ekspozycji dostępnej dla wszystkich mieszkańców Brzeska w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej;

uczestnictwo w Marszu Pamięci, który odbywa się co roku z okazji likwidacji brzeskiego getta. Przy polsko-izraelskich flagach stanęli uczniowie LO. Gośćmi tegorocznego Marszu byli m.in.: Ambasador Izraela w Polsce P. Anna Azari, prof. Jonathan Webber, dr Maciej Korkuć z IPNw Krakowie, Dov Landau  oraz potomkowie brzeskich Ofiar Holokaustu.

uczestnictwo  w międzynarodowych spotkaniach z młodzieżą z Uniwersytetu w Charlotte (USA)  i Gimnazjum z Niemiec;

utrzymywanie  porządku na cmentarzu żydowskim. W pracach tych brali udział nie tylko nauczyciele i uczniowie brzeskiego liceum, ale także młodzież i opiekunowie z Gimnazjum w Soltau i Uniwersytetu w Charlotte.

img-5503.jpg

Za wyżej wymienione działania młodzież liceum została wyróżniona przez Fundację Forum Dialogu podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na uroczystości byli obecni m.in. ambasadorzy: Izraela, Australii, Kanady. Wystąpili także: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Na widowni zgromadziło się ponad 1200 osób -uczniów, nauczycieli i przedstawicieli władz lokalnych z całej Polski. Prezes Szkoły Dialogu Andrzej Folwarczny podkreśli, że dialog musi być oparty na prawdzie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał: Dzięki wam i waszej pracy docieramy  do historii nieznanej. Wszyscy  się zderzamy w dniu codziennym ze świadkami historii. Stajecie się ambasadorami Polski otwartej i tolerancyjnej. Gratuluję wam odwagi.

img-5610.jpg

Warszawska Gala była podsumowaniem kolejnej edycji projektu i uhonorowaniem szkół zaangażowanych w budowanie polsko–żydowskiego dialogu. Wyróżnienie Liceum Ogólnokształcącego jest potwierdzeniem, iż brzeska szkoła promuje uniwersalne wartości i postawy poszanowania i tolerancji dla drugiego człowieka.

Projekt Szkoła Dialogu od 2015 roku koordynują: p. Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.

img-5527.jpg

img-5869.jpg