Dzień Otwarty w ZSP Nr 1 w Brzesku

2019-03-22 12:58
Dzień Otwarty w ZSP Nr 1 w Brzesku

21 marca 2019r. - Dzień Otwarty w Jedynce

Jak co roku pierwszego dnia wiosny tak i w tym roku ZSP Nr 1 w Brzesku przyjmowało gimnazjalistów i ośmioklasistów podczas Dnia Otwartego.

Już o godzinie ósmej świetlica szkolna zapełniła się po brzegi. Przedstawiciele samorządów uczniowskich  Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Technikum im. Józefa Piłsudskiego opowiedzieli gimnazjalistom co dzieje się w naszej szkole, reprezentanci klas przedstawili poszczególne kierunki kształcenia na rok szkolny 2019/2020, opisali czego można spodziewać się wybierając daną klasę. Wszystko było poparte prezentacją multimedialną ze zdjęciami.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie szkoły i na najciekawszą część – udział w zajęciach otwartych. A działo się naprawdę bardzo wiele. Zacznijmy od zajęć z chemii. Uczniowie obserwowali najróżniejsze doświadczenia chemiczne – wytwarzanie pasty do zębów dla słonia, burzę w probówce, lokomotywę, wulkan, samozapłon, chemiczne zapałki,  aż do sztucznej krwi, za pomocą której młodzież symulowała rany cięte na rękach. Oczywiście nie obyło się bez strat - na chemii „zapłonęła ławka”. Równie dużo działo się na fizyce, gdzie można było samodzielnie wykonywać lub obserwować doświadczenia fizyczne o nazwach: znieczulenie, magiczne balony, magiczna butelka, skoczki, działko powietrzne, opiłki żelaza, bańki, niewidzialna ciecz, wykałaczka nie ma szans, katapulta, latające balony, po co prąd, założymy się  i sławny już glut. Troszkę spokojniej było na matematyce, biologii i na geografii. Na matematyce można było  rozwiązać rebusy matematyczne, zbudować Wieżę Hanoi, ułożyć puzzle przestrzenne lub tangram; na biologii oprócz obserwacji przez mikroskop i obserwacji preparatów można było zobaczyć relację z „chmurowych” zajęć on-line, zagrać  w gry ekologiczne oraz w „Koło fortuny”.  Na  geografii natomiast młodzież nie miała ochoty określać kierunku czy azymutu na mapie, nie chciała też obliczać wysokości słońca nad horyzontem – wolała posłuchać informacji dotyczących kierunków kształcenia i perspektyw dalszego rozwoju.  Nauczyciele języków wykazali się także dużą pomysłowością w planowaniu zajęć -zaczynając od zajęć z języka ojczystego, w programie których były ciekawe ćwiczenia polegające na połączeniu np. nazwy koloru z barwą, potocznego określania miast z nazwą miasta, łączenie przysłów,  poprzez zajęcia z języka angielskiego z „Językowym escape roomem”, z  języka niemieckiego z zajęciami „W zdrowym ciele -zdrowy duch!”, aż do zajęć „Czy język hiszpański jest trudny – przyjdź i sprawdź!” Młodzież przychodziła, sprawdzała i okazało się, że większość rozumiała co nauczyciel  mówił do nich po hiszpańsku,  że hiszpański wcale nie jest trudny. Kreatywnością wykazali się również nauczyciele zawodów. W Techniku Ekonomiście zaplanowano rozwiązywanie krzyżówek, zadania testowe i „wisielca”,  w Techniku Logistyku można było usłyszeć od nauczyciela czym tak naprawdę jest logistyka, obejrzeć film i prezentację na ten temat. Technik Organizacji Reklamy chwalił się pracami uczniów (kalendarzami, plakatami, zakładkami, rysunkami), sprzętem szkolnym używanym również w agencjach reklamowych, wycinał np. imiona na folii przylepnej za pomocą plotera, wyrabiał butony,  a Technik Informatyk w zajęciach pt. Ewolucja Binarna tworzył sieci komputerowe – kable sieciowe oraz pokazywał montaż komputerów osobistych.  Uczniowie kierunku Technik Fotografii i Multimediów wprowadzali gimnazjalistów w tajemnicę tradycyjnej fotografii. W ciemni fotograficznej, na papierze światłoczułym wyłaniały się przed nimi obrazy w sposób, którego do tej pory nie znali. W studiu fotograficznym goszczący u nas uczniowie mieli możliwość pozować do profesjonalnie robionego zdjęcia i otrzymać swoje zdjęcie na emaila. Na wielu zajęciach zwycięzcy konkursów lub gier nagradzani byli cukierkami, ciasteczkami, babeczkami. W sali geograficznej można było posilić się chlebem z pysznym swojskim smalcem.

Duże pole do popisu miały klasy medialne, ponieważ wszystko co się działo było nagrywane za pomocą kamer ze szkolnego studia telewizyjnego . Jedna grupa uczniów  nagrywała materiały na świetlicy szkolnej oraz w salach gdzie odbywały się zajęcia otwarte.

Druga grupa uczniów wraz z nauczycielem pracowała w szkolnym studiu telewizyjnym  prowadząc zajęcia dla gimnazjalistów i ósmoklasistów, którzy mieli możliwość  wystąpienia w roli prezentera telewizyjnego relacjonującego wydarzenia z różnych miejsc, dodatkowo uczniowie mogli nagrać dubbing do fragmentu bajki. W nagraniach wykorzystano Green scren gdzie materiał jest nadawany na żywo do reżyserki.

Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwał zespół EDB, dla którego tematy z pierwszej pomocy i obrony cywilnej nie są obce.

Dzień Otwarty w ZSP NR 1 w Brzesku cieszył się wielkim zainteresowaniem. Odwiedziło naszą szkolę ponad 700  uczniów z PSP nr 1 w Brzesku, z ZS-P  w Brzesku, z PSP nr 3 w Brzesku, z Jadownik, z Uszwi, z Rzezawy,  z Woli Dębińskiej, z Dębna, z Mokrzysk,  ze Szczurowej, z Bielczy,  z Przyborowa, ze Strzelec Wielkich, z Sufczyna,  z Gnojnika, z Porąbki Uszewskiej, z Domosławic,  z Lewniowej, z Okocimia, z Maszkienic, z Borzęcina, z Gosprzydowej, z Poręby Spytkowskiej, z Niedźwiedzy, z Łysej Góry, z Zaborowa, z Czchowa,  z Woli Przemykowskiej, z Tymowej, ze Złotej, z Łoniowej,  z Zakliczyna, z Wojnicza,  z Jurkowa, z Bochni, z Łęk, ze Szczepanowa i z Łazów. Bardzo dziękujemy gimnazjalistom, ósmoklasistom i ich opiekunom.

Zapraszamy od września!