Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Uczniowie z Zielonki w Hiszpanii

2019-04-02 09:35
Uczniowie z Zielonki w Hiszpanii

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku rozpoczęli kolejną zawodową przygodę tym razem w Hiszpanii. Praktyki odbywają chłopcy z technikum mechatronicznego i dziewczęta z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Do Malagi, miasta praktyk zawodowych dotarliśmy późnym popołudniem 16 marca 2019. Po zakwaterowaniu, obiedzie, krótkim odpoczynku i poznaniu obiektu, wspólnie z hiszpańskim opiekunem naszej grupy Panią Anną Přibylovà wyruszyliśmy na pierwsze zapoznanie z miastem. Pani Ania pokazała nam miejsca, które mogą się nam przydać: sklepy, ulice, drogę do centrum miasta, przystanki autobusowe, z których uczniowie będą dojeżdżać na praktyki. Na dalsze zwiedzanie umówiliśmy się już na następny dzień, bo zmęczenie dało o sobie znać.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do centrum Malagi. Właśnie odbywał się ważny w Hiszpanii festiwal filmowy, zjechały gwiazdy i reżyserzy z całego kraju.

Nasze dziewczęta też „robiły za gwiazdy” wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Południowa prowincja Andaluzji de Malaga cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całego świata. Głównie za sprawą swojego wybrzeża Costa del Sol, ok. 160 km plaż o znakomitej infrastrukturze. Jednakże Prowincja Malaga daje przyjezdnym nie tylko słońce, plaże i wyśmienite warunki wypoczynku. Jej tereny posiadają unikatowe w całej Hiszpanii dziedzictwo kulturowe sięgające 40 000 lat w przeszłość. 

Zwiedziliśmy Catedral de la Encarnacion, ruiny teatru rzymskiego, dom malarza Pablo Picasso uznanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórcy nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

W poniedziałek po porannej odprawie i przypomnieniu miejsc pracy wyruszyliśmy na swoją zawodową „hiszpańską ścieżkę”.

Elżbieta Wojnowicz

WRAŻENIA PRAKTYKANTÓW

Nasze praktyki odbywają się w firmie, która zajmuje się inżynierią morską. Tworzony jest tutaj specjalistyczny sprzęt komunikacyjny, osprzęt dla profesjonalnych płetwonurków, a także elementy podwodnej robotyki i mikroelektroniki.

Stanowiska naszej pracy znajdują się w zaawansowanym biurze projektowym. Jest ono wyposażone w bardzo wydajne jednostki komputerowe, przestronne monitory dla projektantów oraz takie urządzenia jak drukarka 3D, pozwalająca w krótkim czasie przenieść projekt z komputera do ręki. Pracujemy w zaawansowanym programie typu CAD jakim jest Solidworks. Umożliwia on tworzenie modeli 3D oraz przeprowadzania najróżniejszych symulacji ruchu, naprężeń czy testowania aerodynamiki.

My zajmujemy się projektowaniem paneli komunikacyjnych osprzętu dla nurków, części podwodnej robotyki i elementów mechanicznych takich jak podnośniki dla nurków. Pracujemy w świetnej atmosferze z miłymi, życzliwymi i zabawnymi ludźmi. Świetnie się dogadujemy, a praca staje się coraz przyjemniejsza. Z dnia na dzień zdobywamy nową wiedzę i doskonalimy swoje umiejętności.

Zdobyte tutaj w Hiszpanii doświadczenie, znajomości oraz ciągłe rozwijanie naszych umiejętności z pewnością zaowocują w przyszłości. 
Dawid Pabiś i Bogdan Pechciński

Bardzo chętnie podzielę się wrażeniami z pobytu w Hiszpanii konkretnie w Maladze. Nie jesteśmy tutaj zbyt długo, dopiero tydzień ale wystarczyło aby zakochać się zarówno w kraju jak i w ludziach tutaj żyjących. Pogoda z dnia na dzień coraz lepsza, jesteśmy bardziej pozytywnie nastawione do wszystkiego. Praca staje się łatwiejsza przy dobrej atmosferze wśród personelu restauracji. W ciągu tego tygodnia miałyśmy dwie wycieczki, które były bardzo interesujące. Byliśmy na wzgórzu Gibralfaro i w Granadzie. Piękne widoki i zabytkowe budowle zapierały dech w piersiach. Zachwycaliśmy się różnymi palmami i innymi egzotycznymi roślinami np. kaktusami. Posmakowaliśmy Hiszpańskiej kuchni. Wyrazista, sycąca i wyjątkowo smaczna.
Weronika Kwolek

Od ostatniego tygodnia my - grupa mechatroników z klasy 3 TMe, odbywamy praktyki w Maladze. Pierwszy tydzień spędziliśmy zapoznając się z kartografią okolicy, pracując, oraz dostosowując się do panujących tu zwyczajów. Nasza praca różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Niektórzy z nas naprawiają silniki elektryczne, inni projektują, a jeszcze inni naprawiają samochody. Podsumowując - edukujemy się. 
Filip Gałek 

342068ab-adb2-45b0-ab81-462fc574dfa1.jpg

img-0338.jpg

img-0346.jpg

img-7207.jpg

received-426595844781066.jpeg