Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski - Sezon trzeci rozpoczęty w ZSP Nr 2

2019-04-02 09:50
Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski - Sezon trzeci rozpoczęty w ZSP Nr 2

Pierwszy Dzień Wiosny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 rozpoczął się uroczystą inauguracją akcji „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski”. W jej ramach zorganizowaliśmy także kampanię, dotyczącą nietrzeźwych kierowców oraz coroczne zawody pierwszej pomocy.

Młodzież powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: pan Andrzej Potępa Starosta Powiatu Brzeskiego, pan Kazimierz Brzyk - Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, pan Maciej Podobiński - Wicestarosta Brzeski, pani Justyna Wójtowicz – Woda - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brzeskiego, pan Jacek Frankowski - Członek Zarządu Powiatu oraz pan Krzysztof Przepiórka - Radny powiatu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz ratownictwa medycznego: Pan Bogusław Chmielarz - Komendant Powiatowy Policji w Brzesku, pani Monika Lis - starsza sierżant, pan Mirosław Pysno - aspirant sztabowy i pani Ewelina Buda- młodszy aspirant, pan Piotr Słowiak - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku oraz pan Dominik Machał - młodszy ogniomistrz, a także pan Krzysztof Cira - ratownik medyczny.

Akcję krótkimi przemówieniami zainaugurowali pan Dyrektor Jerzy Soska oraz pan Starosta Andrzej Potępa, dla których aktywność fizyczna to zarazem styl życia. Był to moment, w którym nauczyciele wf-u wraz z grupą młodzieży w ramach otwarcia rywalizacji wyruszyli w trasę.

„Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski” to kampania, która poprzez aplikację Endomondo, będzie przez pół roku mobilizować uczestników do rywalizacji w kategoriach: chodziarze, biegacze i rowerzyści. Zakończenie i posumowanie wyników nastąpi 31 sierpnia 2019 r. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców, znalazła się nasza nauczycielka wychowania fizycznego, pani Dorota Moszczyńska. Byliśmy dumni z Waszych osiągnięć w zeszłym roku i mamy nadzieję, że w obecnym też odniesiecie sukcesy w tej rywalizacji! Zachęcamy do udziału naszych uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Bądźcie Aktywnymi Mieszkańcami Powiatu Brzeskiego!

W kolejnej części uroczystości przeprowadziliśmy także kampanię dotyczącą nietrzeźwych kierowców. Głos zabrali Policjanci, którzy rozdali uczniom odblaski oraz zwrócili uwagę na kwestię bezpieczeństwa - nie tylko na drogach, ale także podczas spotkań sportowych, a szczególnie meczy piłkarskich. Ważny przekaz popłynął też od przedstawicieli Straży Pożarnej, którzy zaprezentowali problem dużej liczby zdarzeń drogowych, często spowodowanych przez używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu oraz przez nietrzeźwych kierowców.

Do wyobraźni uczniów szczególnie przemówiły spoty i filmy wyświetlane podczas spotkania, jak również słowa pana ratownika medycznego, który z tragicznymi skutkami nieodpowiedzialności kierowców spotyka się często.

Finałem spotkania były zawody pierwszej pomocy dla klas pierwszych, których inicjatorem jest pan Andrzej Tyrkiel. Drużyny rywalizowały w kilku konkurencjach, za które były oceniane przez komisję. Zwycięzcom z klas 1TMe, 1TH oraz 1TGG gratulujemy wiedzy i umiejętności!

Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszego spotkania, szczególnie przedstawicielom Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego, a także paniom pedagog, nauczycielom wychowania fizycznego oraz informatyki.

Mamy nadzieję, że ta cenna lekcja wychowawcza zostanie naszym uczniom w pamięci na długo, a zdobyte informacje sprawią, że będą potrafili uratować komuś życie!

PATRYCJA PTAK-ŻOŁNA