Uczymy się od najlepszych – lekcja biologii z Panią prof. Magdaleną Kucią

2012-09-12 08:44
Uczymy się od najlepszych – lekcja biologii z Panią prof. Magdaleną Kucią

7 września br.  uczniowie klas biologicznych  LO im. M. Kopernika  w Brzesku  odbyli niecodzienną lekcję biologii.  Wykład  i dyskusję na temat komórek macierzystych prowadziła prof. Magdalena Kucia  z Uniwersytetu  w Louisville .
Spotkanie stało się bardzo ważnym wydarzeniem  dla społeczności szkolnej ,ponieważ  Pani Profesor ,  absolwentka brzeskiego Liceum,  rozmawiała z młodzieżą  nie tylko o badaniach laboratoryjnych , które prowadzi wraz z grupą naukowców skupionych wokół  wybitnego hematologa, prof. Mariusza Ratajczaka , ale  także wspominała lekcje biologii prowadzone przez Panią Lucynę Kołdras w Szkole Podstawowej nr 1 i zajęcia   z biologii w Liceum Ogólnokształcącym z  Panią Marią Rubachą. To właśnie swojej  licealnej nauczycielce, nieżyjącej, ale ciągle obecnej w  ludzkiej pamięci , zadedykowała swój wykład jej była uczennica, która dziś pracuje w zespole najwybitniejszych polskich naukowców , uznawanych na całym świecie .

Wykład Pani Profesor na temat komórek macierzystych wzbudził ogromne zainteresowanie młodzieży, nauczycieli oraz  przybyłych gości.  W części dyskusyjnej licealiści zadawali wiele pytań  inspirowanych wykładem, a  następnie uczniowie klasy dziennikarskiej   zorganizowali briefing , podczas którego pytali o trudy związane  z karierą naukową i życiem w innym kraju.
Na zakończenie Dyrekcja, nauczyciele  oraz uczniowie wyrazili swoją  wdzięczność  i uznanie  dla Pani Magdaleny Kuci  i zaprosili Panią Profesor na następne  spotkanie.
Spotkanie przeprowadzono w ramach Projektu „Więcej światla” opracowanego przez Panią Bernadetę Styczeń.